A case study on defining simplicity in interaction design: A review of the schematic and functional evaluation of the simple mode smartphone interface
Etkileşim tasarımında basitlik kavramının tanımlaması üzerine bir vaka çalışması: Basit mod akıllı telefon arayüzünün tasarımsal ve işlevsel olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 687548
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDA ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Son on yılda, teknolojinin gelişmesi ve dijital ürün tasarımlarının yaygınlaşması ile birlikte, kullanıcılar etkileşim tasarımı alanının ana unsuru haline gelmiştir. Özellikle, kullanıcı merkezli etkileşim tasarımı başlığı altında yapılan akademik çalışmalar ve sektörel ürün tasarımları basitlik ve kullanılabilirlik kavramları üzerine tartışmaların geliştirilmesi ve bu kavramları açıklayan tanımların yapılması ihtiyacını yaratmıştır. Bu tartışmalara katkıda bulunması ve tanımların oluşturulması bağlamında, bu çalışma, basitlik amacıyla geliştirilmiş bir ürünün basitlik niteliklerini analiz ederek ve bu ürünün sunduğu basitliğin kullanıcılar için anlamlı olup olmadığını ölçümlemeyi amaçlamaktadır. Ek olarak, bu çalışma kapsamında, sunulan ürünün basitlik iddiası taşımayan versiyonu ile karşılaştırılarak basitlik için alınan kararların kullanıcı açısından etkinliğinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Araştırma sorularının cevaplanması için, önce içerik analizi çalışması ve daha sonra 12 görüşmeci ile yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde kullanıcı değerlendirmeleri için SUS-TR ve EWPL-TR testleri uygulanmıştır. Bulgular, basit ürün ile ürünün standart versiyonu arasında tasarım ve işlevsel farklılıklar olduğunu göstermektedir. Basit mod ürününün kullanılabilirlik düzeyi marjinal ve kabul edilebilir düzeylerdedir. Ancak sadeleştirmeye yönelik alınan kararların tüm kullanıcılar için kullanılabilirlik yarattığı sonucuna varılamamıştır. Özellikle kullanıcı ihtiyaçları ile olan ilişkisine göre sadeliğin faydalı olabileceği vurgulanmıştır. Özetle, kullanıcı merkezli ve dengeli tasarım ve işlevsel kararlar vermek ile anlamlı sadelik yaratmak arasında pozitif bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
In the last decade, with the development of technology and the widespread of digital product designs, users have become the main element in the field of interaction design. Academic studies and sectoral product designs conducted under the title of user-centered interaction design created the need to develop discussions on the concepts of simplicity and usability and to make definitions that explain these concepts. In the context of contributing to these discussions and creating definitions, this study aims to analyze the simplicity features of a product developed for simplicity and to measure whether the simplicity offered by this product is meaningful to users. In addition, it is aimed to reveal the effectiveness of the decisions taken for simplicity for the user by comparing it with the version of the presented product that does not claim simplicity. In order to answer the research questions, first a content analysis study and then structured interviews were conducted with 12 interviewees. SUS-TR and EWPL-TR tests were used for user reviews. The findings show that there are design and functional differences between the simple product and the standard version of the product. Simple mode product's usability level is at marginal and acceptable levels. However, it could not be concluded that the decisions taken for simplification create usability for all users. Especially, it has highlighted that simplicity may be useful according to its relationship with user needs. In summary, there is a positive correlation between making user-centered and balanced design and functional decisions and creating meaningful simplicity.