Çevresel iletişim, çevresel aktivizm ve müzik: Gojıra (Band) izlerkitlesi örnek olayı
Environmental communication, environmental activism, and music: The case study of Gojira (Band) and its audience
- Tez No: 957771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, çevreci duyarlılığın tarihsel gelişimini ve kültürel temellerini inceleyerek ekomüzikoloji kavramı çerçevesinde müzik, doğa ve insan arasındaki ilişkileri analiz etmektedir. 19. yüzyıldan itibaren sanayi devrimiyle birlikte çevreyle kurulan ilişkinin dönüşümü, edebi ve düşünsel metinler üzerinden tartışılmış; Moby Dick'ten Greenpeace kampanyalarına, tüketim alışkanlıklarından hayvan haklarına kadar geniş bir yelpazede çevreci söylemlerin kültürel izdüşümleri ele alınmıştır. Ekomüzikoloji, bu bağlamda yalnızca doğa temalı müziklerle değil; çevresel sorunların kültürel ve eleştirel boyutlarını odağına alan, aktivist bir yaklaşım olarak değerlendirilmiştir. İzmir barlarında ve sosyal medya topluluklarında yapılan gözlem ve görüşmeleri kapsayan tezin örnek olay incelemesi bölümünde, Fransız metal grubu Gojira'nın çevreci söylemleri, tınısal özellikleri, şarkı sözlerinin temaları ve dinleyici kitlesiyle kurduğu etkileşim bağlamında incelenmiş; metal müziğin sert yapısı içerisinde çevre bilinci yaratmaya yönelik estetik ve politik bir çaba olarak değerlendirilmiştir. Gojira, tipik metal müzik temalarının aksine, çevresel sorunları odağa alan bir söylem geliştirerek dikkat çekmektedir. Grup ismini, Japonca'da“goril”ve“balina”kelimelerinden türetilmiş“Gojira”dan alır; bu da hem kültürel hem de ekolojik bir sembol niteliği taşımaktadır. Grup üyelerinin aktivist kimlikleri, şarkı sözlerinde yer alan doğa temaları ve dinleyicilerin bu mesajlara verdiği tepkiler, çevresel iletişim ve yeni toplumsal hareketler bağlamında ele alınmıştır. Vokal tekniklerinde scream ve brutal öğeleri harmanlayan grup, sözlerinde çevresel krizler, doğanın yok oluşu ve insanlıkla doğa arasındaki ilişkiyi işlemektedir. Gojira'nın şarkı sözleri, albüm kapakları, video klipleri ve sahne görselleri çevreci mesajlarını güçlendiren araçlar olarak kullanıldığı görülmüştür. Grubun tınısal özellikleri özellikle gitar ve davul partisyonları açısından analiz edilmiştir. Gitar partisyonları sadelikle eleştirilse de dinleyiciler bu sadeliği müzikal olgunluk olarak da yorumlamaktadır. Öte yandan, davul bölümleri karmaşık yapıları ve poliritmik düzenlemeleriyle grubun karakteristik özelliği olarak öne çıkmaktadır. Metal müzik dinleyicileri tarafından grubun müzikal yapısı sert ama erişilebilir bulunmakta; farklı dinleyici profilleri tarafından hem“hafif”hem de“sert”olarak tanımlanmaktadır. İzlerkitle (audience) açısından, Gojira'nın çevreci tavrı ve politik duruşu, dinleyicilerde bir aidiyet duygusu ve etik tercih ile karşılık bulmaktadır. Metal müzik dinleyicileri Gojira'yı sıradan temalardan ayrıştırarak değerlendirir; grubun müziğinde duyarlılıkla teknik becerinin dengeli olduğu görüşü yaygındır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the historical development and cultural foundations of environmental awareness, exploring the relationships between music, nature, and humanity within the framework of ecomusicology. It discusses the transformation of the human-nature relationship since the Industrial Revolution through literary and intellectual texts, examining the cultural reflections of environmental discourses across a broad spectrum from Moby Dick to Greenpeace campaigns, from consumption habits to animal rights. In this context, ecomusicology is evaluated not merely as music themed around nature, but as an activist approach that focuses on the cultural and critical dimensions of environmental issues. In the case study section, which includes observations and interviews conducted in bars in İzmir and on social media communities, the French metal band Gojira is examined in terms of its environmental discourses, timbral features, lyrical themes, and its interaction with audiences. Gojira stands out for developing a discourse centered on environmental issues, in contrast to typical metal music themes. The band's name,“Gojira,”derived from the Japanese words for“gorilla”and“whale,”carries both cultural and ecological symbolism. The activist identities of the band members, the nature-related themes in their lyrics, and the responses of listeners to these messages are discussed within the contexts of environmental communication and new social movements. The band blends scream and brutal vocal techniques while addressing environmental crises, ecological destruction, and the complex relationship between humanity and nature in their lyrics. Gojira's use of song lyrics, album covers, music videos, and live performance visuals all serve to reinforce their environmental messages. The band's timbral features are analyzed especially through their guitar and drum arrangements. Although the guitar parts have been criticized for their simplicity, listeners interpret this simplicity as musical maturity. On the other hand, the drum parts, with their complex structures and polyrhythmic arrangements, are considered a defining feature of the band's sound. Among Turkish metal listeners, Gojira's music is perceived as both intense and accessible; different listener profiles describe the band's sound as both“soft”and“heavy.”From an audience perspective, Gojira's environmental stance and political posture evoke a sense of belonging and ethical preference among listeners. Metal fans distinguish Gojira from bands with conventional themes, and it is commonly believed that the group balances emotional sensitivity with technical mastery in their music.