Creative mass actions in the 20th century and the aesthetics of everyday life
20. yüzyılda yaratıcı kitlesel eylemler ve gündelik hayat estetiği
  1. Tez No: 687570
  2. Yazar: BEYZA ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
2019 Haziran ayında sanat ve gündelik yaşam ilişkisini, sokaklarda kitleler arasında yayılan estetik eylemler üzerinden incelemeye başlayan bu çalışma, isyanın ve yaratıcılığın tarihteki kesişme noktalarından yola çıkmıştır. Eylemsellik, kitlesel ifade biçimleri, toplumsal estetik arayışları doğrultusuna odaklanan bu çalışma, teorik ve pratik yaklaşımların tarihsel ilişkilerini dönemlerine göre ayırmış ve gündelik hayat üzerinden çerçevelenen sorularla halk hareketlerini konusuna dahil edeceği iddiasında bulunmuştur. Bu iddialar çerçevesinde tezin ikinci aşamasında, yaratıcı eylem estetiği ve dinamiklerinin araştırılması söz konusu olmuştur. İktidar ve burjuvaların propaganda aracı olmuş sanat ve sanatçının özerklik süreçlerinin araştırma sonuçları ister istemez çalışmanın temel yapı taşlarını örmeye başlamıştır. Üçüncü bölümde 'Toplumsal Hareketlilik İle Sanat Siyaset İlişkisinin Tarihi' hakkında oluşan merak ile Kolektif Enternasyonel Avangard Hareketler, Sivil İtaatsizlik ve Karşıt Kültür, Yeni Eylem Stratejileri Ve Dijital Platformlar' ve alt başlıkları bu tezi, dördüncü bölümü oluşturan '2000 Sonrası Türkiye'de Toplumsal Hareket ve Oluşumlar' konusuna getirdi. Şüphesiz bir tarih bilimcisi formasyonu temelli bir yazım iddiası olunmasa da bu kısım en azından, özellikle 1960'lardan bugüne toplumsal hareketlilik içinde estetiğin, gündelik hayatta ne kadar işlevsel olduğunu vurgulamayı amaçlamıştır. Artık çoğu karşı duruş ve muhalif örgütlenmelerin, şiddet yanlısı eylemlerin yerine estetik eylem biçimlerini daha işlevsel olduğu için tercih ettiğini göstermeyi amaçlayan bu tez, daha yaşanılır, eşitlikçi ve adaletli bir gelecek için yeni nesillerin kendilerini barışçıl ve demokratik yollarla ifade etmesine katkı sunması ümidini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the relationship between art and daily life through the aesthetic actions spread among the masses on the streets, starting from the historical intersections of rebellion and creativity. Focusing on actuality, forms of mass expression, and social aesthetic pursuits, this study separates the historical relations of theoretical and practical approaches based on their periods and claims that it would include public movements to its subject through questions from daily life. Within the framework of these claims, in the second section of the thesis, aesthetics and dynamics of creative action were researched. The research results of the art and the artist's autonomy processes, which are the propaganda tool of the power and the bourgeoisie, inevitably constitute the basic structure of the study. In the third chapter, with the curiosity about the“History of the Relationship between Social Mobility and Art and Politics”, the issues of Collective International Avant-garde Movements, Civil Disobedience, Counterculture, New Action Strategies and Digital Platforms brought this thesis to the subject of“Social Movements and Formations in Turkey After 2000”, which is the fourth section. Undoubtedly, although there is no claim of writing based on the formation of a historian, this section at least aims to emphasize how functional aesthetics is in daily life, especially in social mobility since the 1960s. This thesis, which aims to show that many resistances and opposition organizations now prefer aesthetic forms of action over pro-violent actions because they are more functional, hopes to contribute to the peaceful and democratic ways of expressing themselves for new generations to have a more livable, egalitarian and just future.