Uncertainty in futures studies concerning conceptual clarity
Belirsizlik kavramının uzgörü çalışmaları için kavramsal olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 687593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE SENEM GÖL BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Belirsizlik kavramı yönetim, ekonomi, mühendislik, sosyoloji, psikoloji ve tarih gibi farklı disiplinlerde ve uz görü alanında çeşitli şekillerde ele alınmaktadır. Geleceğe yönelik öngörülerde, belirsizlik söz konusu olduğunda, genellikle karar vericilerin bütünsel bakış açısına sahip olmamaları ve ilaveten öznelliğin ön plana çıkması gibi hususlar ön plana çıkmaktadır. Karar verme süreçlerindeki bu tür eksikliklerin en aza indirilebilmesi, olguların temel kaynağı olan kavramların, şeffaf ve çok yönlü bir şekilde ele alınması ile mümkün olabilir. Kavramı esas alan analizlerin, hem akademik çalışmalarda etkili bir kaynak olması, hem de karar verme süreçlerinde etkili olması bizi, belirsizlik sözcüğünü kavram olarak detaylı bir şekilde analiz etmeye yönlendirdi. Bu araştırma, bir sözcüğün tanım ve teori safhalarından önce, kavram olarak algılanırken oluşan sapmaların ondan sonraki tüm safhaları olumsuz etkilediği görüşünü esas almaktadır (Wacker, 2004). Bu çalışmada belirsizlik sözcüğünün kavramsal boyutta ele alınması, uz görü perspektifi ve nitel araştırma prensiplerine dayanmaktadır. İlk olarak, belirsizlik kavramının teorik ve metodolojik arka planı tartışılmaktadır. Ardından, karar vericiler açısından, belirsizlik kavramının hâkim olduğu süreçler için, kavramsal bir çerçeve sunulmaktadır. Daha önce yapılan çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışmada belirsizlik geniş bir perspektif ile ele alınmaya çalışıldı. Disiplinler arası yaklaşım, belirsizlik kavramını anlamak ve özümsemek için seçeneklere sahip olunmasını sağladı. İlaveten tarihsel analiz ve söylem analizi belirsizlik kavramının ele alınmasındaki değişiminin vurgulanmasında uz görü perspektifini aydınlatıcı oldu.
Özet (Çeviri)
The concept of uncertainty is discussed in different disciplines as management, economics, engineering, sociology, psychology, and history, in futures studies, as well. Future-oriented assumptions generally encounter the lack of completeness, and additionally subjectivity of decision-makers. To minimize these problems in decision making, concepts, which are the main source of researchers, should be handled in a clear, formal, and good way. The purpose of this thesis is to review uncertainty in futures studies for conceptual clarity. The standpoint of this approach is the necessity of concept clearness as a condition for validity in theory construction (Wacker, 2004). The unknown character of the futures leads us to study the uncertainty in conceptual dimensions in terms of design-based foresight as one of the futures studies in the thesis for the Master Program in Business Administration. First, the theoretical and methodological background of uncertainty related to foresight is discussed. Then a conceptual framework is presented to the policymakers and corporations as well as the third sector for communicating the process leading to decision-making under uncertainty, Regarding formerly handled research, this study is helpful to deal with uncertainty via the broader perspective. Interdisciplinary point of view provides diverse choices for understanding and absorbing uncertainty. In addition to this, the historical analysis and discourse highlights the change in handling the uncertainty. Finally, this study models the methodology of the qualitative research perspective.