Compatibility of the dimensional reduction and variation procedures for a quadratic curvature model with a kaluza-klein ansatz
Boyut indirgemesi ve varyasyon işlemlerinin ikinci dereceden eğrilikli ve kaluza-kleın anzatslı modelde uyumluluğu
- Tez No: 687592
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE SİBEL BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kaluza-Klein teorisi, 5D'de, ikinci dereceden eğrilik Lagrange yoğunluğu için araştırıldı. Gerçek 4D uzay-zamanda alan denklemlerini elde etmek için, 5D eylemine tatbik edilecek iki ardışık uygulamadan oluşan iki ayrı yaklaşım vardır. Ya 5D değişkenlerine göre en az eylem ilkesi uygulanır ve ardından boyut indirgeme mekanizması kullanılır, ya da sıra değiştirilir, önce boyut indirgenir ve ardından teoriyi oluşturan alanlara göre varyasyon alınır. Bu çalışmada, eylem fonksiyonelinin indirgenmiş formundan alan denklemleri elde edilmiş ve sonuçlar ters prosedürle elde edilenlerle karşılaştırılmıştır. Bu iki prosedür arasındaki farklılıklar ve bunların sonuçları ayrıntılı olarak sunulmuş, ayrıca sebepleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Kaluza-Klein theory is investigated for a 5D quadratic curvature Lagrangian. In order to obtain the field equations in the actual 4D spacetime, there are two different approaches composed of two successive applications to be implemented to the 5D action. Either one applies the least action principle with respect to the 5D variables and then uses the dimensional reduction mechanism, or changes the order by first reducing the action and then takes the variations with respect to the constituent fields of the theory. In this work, the field equations are obtained from the reduced form of the action and the results are compared with those obtained by the reverse procedure. The differences between these two procedures along with their outcomes are presented in detail, and their origins are explained.