Nonlinearities in quantum correlations of two time-like separated measurements
İki zamansal-ayrık ölçümün kuantum korelasyonlarındaki doğrusalsızlık
  1. Tez No: 687617
  2. Yazar: HAMIDEH GHARIB MASOULEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİ TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bir spin-1 parçacığının açısal momentumu gibi 3 veya daha fazla özdeğere sahip bir gözlemlenebilir üzerinde iki zamansal-ayrık ölçüm yapıldığında, ölçümler korelasyonunun sonucu ilk ölçümün sonucu açısından doğrusal değilken diğerinde doğrusaldır. Bu tez, kuantum simülatörü qasm üzerinde simülasyon sonuçlarını ve kuantum bilgisayar ibmq-manila üzerinde deneyi göstermenin yanı sıra, bu tür ölçümlerin kuantum korelasyonundaki doğrusalsızlığın çalışmasıdır. Sonuçlar, kuantum ölçümlerinin invaziv olmayan doğasını doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
When two time-like separated measurements are done on an observable with 3 or more eigenvalues, such as angular momentum of an spin-1 particle, the result of the measurements correlation is nonlinear in terms of the first measurement outcome while linear in the other. This thesis is the study of this nonlinearity in quantum correlation of such measurements as well as showing the results of simulation on quantum simulator qasm and experiment on the quantum computer ibmq-manila. The results confirm the non-invasive nature of quantum measurements.