Çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniği'ne başvuran hastaların ebeveynleri ile yapılan tele-hemşirelik uygulamasının tedaviye uyuma etkisi
The effect of tele-nursing application with parents of patients admitted to child and adolescent mental health and diseases polyclinic on compliance with treatment
- Tez No: 687622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA GEZGİN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran ve ilk defa ilaç tedavisi başlanan hastaların tele-hemşirelik uygulaması sonucunda tedaviye uyumlarını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Son test kontrol gruplu randomize kontrollü olarak 01.10.2020- 31.03.2021 tarihleri arasında Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran hastaların ebeveynleri ile yürütüldü. Araştırmanın örneklemini 30 kişi deney grubu, 30 kişi kontrol grubu olmak üzere basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 60 hasta oluşturdu. Ebeveynlerin onamları alındıktan sonra telefon ile görüşülerek Kişisel Bilgi Formu, İlaç Kontrol Formu ve Morisky İlaç Uyum Ölçeği kullanılarak veriler toplandı. Her iki gruptaki hastaların ebeveynleri, hastaneye başvurdukları gün telefonla aranarak kişisel bilgi formu dolduruldu. Deney grubundaki hastaların ebeveynleri 10.gün, 1.ay 2.ay ve 3.ayda telefonla aranarak ilaç kontrol formu ve Morisky İlaç Uyum Ölçeği uygulandı. Kontrol grubu ise, üç aylık süre boyunca telefonla aranmadı ve üçüncü ayda aranarak ilaç kontrol formu ve Morisky İlaç Uyum Ölçeği uygulandı. Verilerin analizinde; frekans, ortalama, standart sapma, Fisher's Exact test, Friedman testi ve ki-kare testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine adherence of patients to treatment who visited child and adolescent psychiatry polyclinic and were administered pharmacotherapy for first time after telenursing program. Materials and Methods: This last test randomized controlled with control group study was conducted with parents of patients who visited child, adolescent psychiatry polyclinic from 10.01.2020-03.31.2021. Sample of study consisted of 60 patients selected by simple random sampling method, including 30 experimental groups and 30 control groups. Data were collected using personal information form, Medication Control Form, Morisky Medication Adherence Scale (MMAS) via telephone after verbal, written consent was obtained from parents. Parents in both groups were reached via phone day they visited hospital to fill out personal information form. Parents in experimental group were reached by phone on day 10, month 1, month 2, and month 3 to fill out Medication Control Form, they were administered MMAS in third month control group, on other hand, was not contacted during three-month period, they were reached by phone in third month to fill out Medication Control Form, MMAS. The data were analyzed using frequencies, means, standard deviations, Fisher's Exact test, Friedman test, chi-square tests.