Bisfenol A'ya maruz kalmış ratlarda Vitamin E 'nin testis histolojisi ve antioksidan düzeyi üzerine etkisi
The effect of Vitamin E on testicular histology and antioxidant level in rats exposed to Bisfenol A
  1. Tez No: 699102
  2. Yazar: AYŞE BÜŞRA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE KUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Çalışmada Bisfenol A' ya maruz kalan ratlar da Vitamin E'nin testis dokusu ve antioksidan düzeyleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu amaçla 40 tane yetişkin erkek Wistar albino rat 12 saat aydınlık 12 saat karanlık ortamda konvansiyonel şartlarda ad libitium su ve yem ile beslendi. Deney hayvanları beş eşit gruba ayrıldı. Kontrol grubuna uygulama yapılmadı. Sham grubuna 0,5 ml mısır yağı, BPA grubuna ise 0.5 ml mısır yağı içerisinde çözündürülmüş BPA (10 mg/kg/gün), Vitamin E grubuna 0.5 ml mısır yağı içerisinde çözündürülmüş Vitamin E (300 mg/kg/gün), BPA + Vitamin E grubuna 0,5 ml mısır yağı içerisinde çözündürülmüş BPA (10 mg/kg/gün) + 0,5 ml mısır yağı içerisinde çözündürülmüş Vitamin E (300 mg/kg/gün) uygulandı. Uygulama sonunda ksilazin-ketamin ile anesteziye alınan ratlar sakrifiye edilerek testisleri çıkarıldı. Sağ testisler antioksidan düzeyinin belirlenmesi için -80 derece saklanırken, sol testisler diğer incelemeler için Bouin's solüsyonunda tespit edildi. Elde edilen doku örnekleri histolojik, histometrik, immunohistokimyasal, biyokimyasal yöntemlerle incelendi. Tüm guruplarda testislerin genel görünümünü ortaya koymak için alınan kesitlere 6 µm kalınlığında, 200 µm aralıklarla seri olarak alınmış 8 adet kesite Crossmon'un üçlü boyama metodu ve PAS boyama metodu uygulandı. Antioksidan düzeyi belirlemek için Malondialdehit (MDA), Süperoksit dismutaz (SOD) ve Total protein analizleri yapıldı. Mikroskopik inceleme sırasında tubulus seminiferus kontortusların genel görüntüsü, epitel katmanı, bazal membranın yapısı, Sertoli hücreleri, Leydig hücreleri, kapilar damarların yapısı ve tunika albuginea incelendi. Bulgular: Araştırmada genel histolojik görünümlerin kontrol ve sham grubunda benzer olduğu, BPA uygulanmış grupta tubulus çapında küçülme olduğu fakat seminifer tubul epitel katmanının arttığı belirlendi. Vitamin E verilen grupta da bazı tubullerde epiteliyal dökülme ve subbazal vakuollerin olduğu belirlendi. Undifferentiated Embryonic Cell Transcription Factor 1 (UTF-1) pozitif tubul ve hücre sayılarının BPA verilen grupta oldukça yüksek olduğu görüldü. Antioksidan paremetre olan SOD değeri BPA uygulanan grupta düşük, Vitamin E uygulanan grupta yüksek bulundu. MDA değerinin ise BPA uygulanan grupta diğer gruplara göre yüksek olduğu dikkati çekti. Sonuç: Çalışma sonunda BPA maruziyetine karşı uygulanan vitamin E'nin testis histoloji üzerinde ve testis dokusundaki antioksidan düzeyleri üzerinde olumlu etkilerinin olduğu belirlenmiş oldu.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the effect of Vitamin E on testicular tissue and antioxidant levels in rats exposed to Bisphenol A. Material and Methods: For this purpose, 40 adult male Wistar albino rats were fed with ad libitium water and feed under conventional conditions in 12 hours of light and 12 hours of darkness. Experimental animals were divided into five equal groups. No application was made to the control group. 0.5 ml corn oil for the Sham group, BPA dissolved in 0.5 ml corn oil for the BPA group (10 mg/kg/day), 0.5 ml corn oil dissolved for the Vitamin E group (300 mg/kg/day), BPA + Vitamin E group 0, BPA (10 mg/kg/day) dissolved in 5 ml corn oil + Vitamin E dissolved in 0.5 ml corn oil (300 mg/kg/day) were applied. At the end of the experiment, the testicles of the rats anesthetized with xylazine-ketamine were removed. While the right testes were kept at -80 degrees to determine the antioxidant level, the left testes were fixed in Bouin's solution. Tissue samples obtained were examined by histological, histometric, immunohistochemical and biochemical methods. In order to determine the general appearance of testes in control, sham and other experimental groups, Crossman triple staining and PAS staining method were applied to 8 sections taken in series with 6 micrometer thickness and 200 micrometer intervals. Malondialdehyde (MDA), Superoxide dismutase (SOD) and Total protein analyzes were performed to determine the antioxidant level. In microscopic examination, general appearance of tubulus seminiferus contours, epithelial layer, structure of basement membrane, Sertoli cells, Leydig cells, structure of capillaries and tunica albuginea were examined. Results: In the study, it was determined that the general histological appearances were similar in the control and sham groups, there was a decrease in tubulus diameter in the BPA-treated group, but the seminiferous tubular epithelial layer increased. Epithelial shedding and subbasal vacuoles were detected in some tubules in the vitamin E group. Undifferentiated Embryonic Cell Transcription Factor 1 (UTF-1) positive tubule and cell counts were found to be quite high in the BPA group. The antioxidant parameter SOD value was found to be low in the BPA group and higher in the Vitamin E group. It was noted that the MDA value was higher in the BPA applied group compared to the other groups. Conclusion: At the end of the study, it was determined that vitamin E applied against BPA exposure had positive effects on testicular histology and antioxidant levels in testicular tissue.