Forebody optimization of a jet trainer aircraft using response surface methodology with genetic algorithm
Jet eğitim uçağı ön gövdesinin cevap yüzey yöntemi ve genetik algoritma ile eniyilenmesi
- Tez No: 687653
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Aerodinamik ön gövde tasarımı, hava aracı performansı ve kararlılığı açısından önemli bir etkiye sahiptir. Şu ana kadar hava aracı performansı üzerine yapılan çalışmalar genellikle kanat-benzeri yapıların eniyileştirilmesi üzerine olmasına rağmen, verimli bir ön gövde tasarımının hava aracı performansına katkısı, kanat-benzeri yapıların tasarımından gelen katkı kadar etkili olabilir. İyi tasarlanmış bir ön gövde, dalga sürüklemesini azaltabilir ve yüksek hücum açılarında yanal kararlılığın iyileştirilmesini sağlayabilir. Bu tezde, bir jet eğitim uçağının ön gövde en iyileştirmesi incelenmiştir. Çalışma gerçekleştirilirken, iki adet amaç fonksiyonu dikkate alınmıştır: dalga sürüklemesi ve yönel kararlılık. Türbülanslı akış çözümleri, açık-yazılım akış çözücüsü olan SU2 ile elde edilmiştir. Cevap yüzey yöntemi, aerodinamik veri tabanı oluşturmak için kullanılmış ve Pareto-optimal çözümler ise baskın olmayan sıralama genetik algoritması-II ile elde edilmiştir. Gerçekleştirilen en iyileştirme çalışması, hava aracını dalga sürüklemesi ve yönel kararlılık bakımından iyileştirmektedir.Yapılan eniyileştirme çalışması sonucunda hava aracının performansında dalga sürüklemesi açısından %2'ye, yönel kararlılık açısından %30'a varan iyileştirme gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aerodynamic design of an aircraft's forebody geometry has a significant impact on its performance and stability. Although most studies on aircraft performance have focused on optimizing wing-like structures, the contribution of an effective forebody design to aircraft performance could be as significant as that of wing-like structures. A well-designed forebody can reduce the wave drag and improve the directional characteristics at high angles of attack. The forebody optimization of a jet trainer aircraft in terms of supersonic cruise performance and directional stability is investigated in this thesis. While doing so, two objectives are considered: the wave drag and directional stability. The response surface methodology is used to generate the aerodynamic database, and the non-dominated sorting genetic algorithm–II is used to search for Pareto-optimal solutions. The open-software flow solver SU2 is used to obtain turbulent flow solutions. It is shown that the optimization study enhances the aircraft's performance in terms of wave drag up to 2% and directional stability up to 30%.