Public use of urban squares: A human behavior study of Kizilay and Ulus square
Kentsel meydanlarda kamu hayatı (Kızılay ve Ulus meydanılarındaki insan davranışları araştırması)
- Tez No: 687661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GIORGIO GASCO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, kentsel çalışmalarda durağan aktivite ve kamusal fiziksel alan arasındaki bağlantının önemini ele almayı amaçlamaktadır. Durağan etkinliklerin miktarı genellikle kamusal alanla iki yönlü bir ilişkisi olan kentsel kamusal yaşam kalitesini temsil eder. Yüksek kaliteli bir kamusal alan daha fazla ziyaretçi çekebilir ve daha sonra daha fazla ziyaretçiye sahip olmak daha değerli bir kamusal alana yol açar. Bu bağlamda kentsel çalışmalar, kamusal alanların araştırılmasında insan merkezli yaklaşımları vurgulamaktadır. Bu proje, Ankara'nın iki önemli meydanını (Kızılay ve Ulus meydanları) insan merkezli bir yaklaşımla incelemekte ve durağan etkinliklerinin kalitesi kapsamında kapsamlı bir karşılaştırma sağlamaktadır. Bunu yaparken, ilk olarak, kentsel alanlardaki insan davranışı çalışmalarında bir dizi etkili parametre ana kaynaklardan çıkarılır. Bunlar beş kategoride sınıflandırılırlar: Termal konfor, psikolojik konfor, estetik, insan etkileşimi ve kullanım konforu. Daha sonra bu sınıflandırmaya dayalı olarak her bir meydanın fiziksel özellikleri arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Bu analiz, her bir meydan için üç gün süren yerinde doğrudan gözlem yoluyla gerçekleştirilir. Sayma, haritalama, günlük tutma ve fotoğraflama araçları kullanılarak sonuçlar kayıt altına alınmıştır.“ARCMAP”yazılımından yararlanılarak, her iki meydan için durağan aktivitelerin yoğunluk haritaları oluşturulmuştur. Bu yoğunluk haritalarının değerlendirilmesinden sonra, sonuçlar bir dizi diyagram ve tablo aracılığıyla gösterilir ve analiz edilir. Sonuçlar Kızılay meydanının Ulus meydanından 3 kat daha fazla durağan aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir. Gölgeli alanlar, görüş çeşitliliği, yeşil alanlar, tanımlanmış alt alanlar, farklı yaş ve cinsiyet grupları için çeşitli olanaklar, Güven parkında bulunan gölet ve insanların varlığı gibi ayrıntılı fiziksel tasarım özellikleri, iki meydan arasındakı statik aktivite farkının nedenleridir. Anahtar kelime:“Toplum”davranışı,“Toplumsal Yaşam”, meydanları, Kızılay meydanı, Ulus meydanı
Özet (Çeviri)
This study aims to consider the importance of interconnection between stationary activity and public physical space in urban studies. The amounts of stationary activities generally stand for the quality of urban public life which has a two directional relationship with public space. A high-quality public space can attract more visitors, and subsequently, having more visitors leads to a more valuable public space. In this regard, urban studies stress human centered approaches in investigating public spaces. This project studies two significant public squares of Ankara (Kizilay and Ulus squares) based on human centered approach and provides a thorough comparison between the quality of their stationary activity. In doing so, first, a set of influential parameters in human behavior studies in urban areas, are extracted from the main resources. They are classified in five categories: Thermal comfort, psychological comfort, aesthetics, human interaction and comfort of use. Afterwards, the relationship between physical features of each square is analyzed based on this classification. This analysis is carried out through in-site direct observation lasted three days for each square. Via using counting, mapping, keeping a diary and photographing tools, the results were recorded. Exploiting the Arc map software, the density maps of stationary activities were created for both squares. After the evaluation of these density maps, the results are illustrated and analyzed through a set of diagrams and tables. The results demonstrates that Kizilay square has 3 time more stationary activity than Ulus square. Detailed physical designed features such as providing shaded places, variety of view options, green areas, defined subspaces, variety of opportunities for different age and sex groups, the pond located in Guven park and presence of people itself were causal reasons in static activity difference between two squares. Key word: Public behavior, Public life, Public squares, Kizilay square, Ulus square