Mikrodalga uygulamasının buğday, arpa ve çavdar unlarının nişasta özelliklerine etkisi
The effect of microwave assisted hydrothermal treatment on the some properties of wheat, barley and rye flour
- Tez No: 687662
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ BARIŞ TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında farklı nem düzeylerine yükseltilmiş buğday, arpa ve çavdar unları (%20, 25, 30, 35) mikrodalga işlemi ile %8 nem düzeyine kadar kurutulmuştur. Mikrodalga destekli hidrotermal işlem sonrasında unlarda renk, solvent tutma kapasitesi, hasarlı nişasta, dirençli nişasta, Mikro visko-amilograf ve tekstür analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, wheat, barley and rye flours (20, 25, 30, 35) raised to different moisture levels were dried up to 8% moisture level by microwave process. Color, solvent holding capacity, damaged starch, resistant starch, micro visco-amylograph and texture analyzes were made in flours after microwave assisted hydrothermal treatment.