Ortaokul düzeyindeki öğrencilerin algılanan anne baba tutumları ile okula bağlanma düzeylerinin incelenmesi
Investigation of secondary school students' perceived parental attitudes and school attachment levels
- Tez No: 687671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÖHRE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, ortaokul düzeyindeki öğrencilerin algılanan anne baba tutumları ile okula bağlanma düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmaya Van İli merkez ilçeleri olan İpekyolu, Tuşba ve Edremit'te yer alan ortaokul öğrencilerinden, 6. sınıftan 121, 7. sınıftan 160, 8. Sınıftan 183 öğrenci olmak üzere toplam 464 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin 256 kız, 208'i erkektir. Verilerin toplanmasında;“Kişisel Bilgi Formu, Leuven Algılanan Ana Babalık Ölçeği-Ergen Sürümü-Ana ve Baba Formu ile Çocuk ve Ergenler için Okula Bağlanma Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 paket programı, ölçek puanlarının normallik sınamasında çarpıklık katsayısı (skewness) kullanılmıştır. Baba duyarlılık ve anne duyarlılık alt boyut puanlarının logaritmik dönüşümleri yapılarak ölçek ve alt boyutları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon testinden; anne-baba tutumlarının okula bağlanma üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizi, ölçek ve alt boyut puanlarının cinsiyet, anne mesleği, evde internet, cep telefonu sahipliğine göre karşılaştırılmasında bağımsız iki örneklem t testinden; yaş, sınıf, baba ve anne öğrenim durumu, baba mesleği, anne gelir durumu, kardeş sayısı, okul başarı durumu, kendisine ait oda durumuna göre karşılaştırılmasında ANOVA testinden yararlanılmıştır. ANOVA testinde anlamlı farklılık görüldüğünde farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla LSD post hoc testinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, algılanan anne baba tutumları ile okul bağlılığı puanları arasında anlamlı bir ilişki olduğu, algılanan anne baba tutumları ile cinsiyet, yaş, gelir düzeyi, kardeş sayısı, cep telefonuna sahip olması, kendisine ait odasının olması değişkenlerine göre anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Okula bağlanma puanları ile yaş, sınıf, anne-baba öğrenim durumu, aylık gelir ve cep telefonuna sahip olması arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, öğrencilerin algılanan anne baba tutumlarının okula bağlanma düzeylerini yordadığı bulgusuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the perceived parental attitudes and school attachment levels of secondary school students. A total of 464 students, 121 from the 6th grade, 160 from the 7th grade and 183 from the 8th grade participated in this study and these students are all secondary school students from İpekyolu, Tusba and Edremit which are the central districts of Van, 256 of students are girls and 208 of them are boys.“Personal Information Form, Leuven Perceived Parenthood Scale-Adolescent Version-Mother and Father Form and School Attachment Scale for Children and Adolescents”were used to collect data. In order to determine the relationship between the scale and its sub-dimensions by making logarithmic transformations of paternal sensitivity and maternal sensitivity sub-dimension scores, Pearson correlation test was used; In order to determine the effect of parental attitudes on school attachment, multiple regression analysis was used to compare the scale and sub-dimension scores according to gender, mother's occupation, internet at home, mobile phone ownership from two independent samples t-test; ANOVA test was used to compare according to age, class, education status of father and mother, father's occupation, mother's income status, number of siblings, school success, and room status. LSD post hoc test was used to determine between which groups the difference was found important in the ANOVA test. According to the findings, a significant relationship was found between perceived parental attitudes and school engagement scores, and a notable relationship was found between perceived parental attitudes and variables such as gender, age, income level, number of siblings, having a mobile phone, and having a room of their own. An outstanding relationship was found between school attachment scores and age, class, educational status of parents, monthly income and having a mobile phone. It was found that students' perceived parental attitudes predicted their level of school attachment.