Comparison of Turkey's humanitarian aid to Somalia and Palestine
Türkiyenin Somali ve Filistine yaptığı insani yardımların karşılaştırılması
- Tez No: 687670
- Danışmanlar: DR. SELİM VOLKAN İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'nin Filistin ve Somali'ye yaptığı insani yardımların karakteristiğini ortaya koymaktır. İnsani yardımlar, İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda Doğu ve Batı arasında bir Soğuk Savaş diplomasisi biçimi olarak başlamıştır. Soğuk Savaş döneminde devletler kendi ulusal çıkarları için dış yardım sağlarken, daha sonra Soğuk Savaş'ın sonunda devletler arası ilişkilerde dış ve insani yardımlar alışılagelmiş bir norm haline gelmiştir. Gelişmiş devletler, az gelişmiş devletlere ve bu devletlerdeki topluma insani koşulların iyileşmesi için yardımlar getirmeye başlamıştır. Bunun amacı her devlet açısından farklılıklar gösterse de, yardım 1950'ler ve 1960'larda Soğuk Savaş diplomasisini uygulamanın geçici bir yolu olarak başlamıştır. Daha sonra, 1970'lerde ve 1980'lerde, özellikle Soğuk Savaş döneminin sona ermesiyle birlikte, çoğunlukla kalkınma odaklı bir araca dönüşmüştür. Yardım, daha sonra siyasi ve ekonomik geçişleri teşvik etmek, küresel sorunlarla ilgilenmek, demokrasiyi desteklemek ve çatışma sonrası ilgili devletlerin yönetimlerinde söz sahibi olmak gibi yeni amaçlar edinmiştir. Devletlerin neden diğer devlet ve toplumlara insani yardım sağladığı sorusu akademik literatürde birçok bilim insanı tarafından tartışılmaktadır. Söz konusu tartışma, devletlerin yurt dışında çeşitli insani sorunlarla yüzleşen toplumlara yardımlarının etikdışı amaçlarının da olup olmadığı konusundadır. Pek çok akademisyen, bu soruyu realizm, liberalizm, konstrüktivizm gibi standart dış politika teorilerinin yanı sıra etik odaklı diğer teorileri içeren farklı uluslararası ilişkiler teorileri ve yaklaşımlarının merceğinden yorumlayarak açıklamaya çalışmıştır. Bu çalışma da bu tartışmalar doğrultusunda Türkiye'nin Somali ve Filistin'deki insani yardımlarını değerlendirmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Humanitarian aid has an important place in foreign policy. The purpose of this research was to understand the character of Turkey's foreign aid to Palestine and Somalia. Foreign aid began as a form of Cold War diplomacy between East and West at end of World War II. While foreign aid was provided for the national interest of the donors during the Cold War, later, at the end of the Cold War, it became an expected norm in relations between states – that is, developed states should provide assistance to the least developed states to help to improve the human conditions of poor people living there. Although its purpose has differed from country to country, aid began as a temporary means of exercising Cold War diplomacy during the 1950s and 1960s. Later, during the 1970s and 1980s, it evolved into a mostly development-oriented instrument, particularly with the end of the Cold War era. Aid subsequently acquired new purposes such as promoting political and economic transitions, dealing with global problems, supporting democracy, and post-conflict management. The question of why states provide humanitarian assistance to others has been debated by many scholars in the academic literature. The point at issue has been whether states have duties beyond their borders in which they are supposed to provide aid to help those who are suffering abroad. Many academicians have attempted to explain this question by interpreting it through the lenses of different international relations theories and approaches, which include such standard foreign policy theories as realism, liberalism, and constructivism, as well as other theories focusing on ethics. In line with these discussions, this study aimed to evaluate Turkey's humanitarian aid in Somalia and Palestine.