1915 Çanakkale Köprüsü deniz inşaatlarında fine kinney metodu ile risk değerlendirmesi
Risk assessment of 1915 Çanakkale Bridge in marine constructions by fine kinney method
  1. Tez No: 687682
  2. Yazar: ZÜLFİKAR IŞIKLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Sağlık Eğitimi, Engineering Sciences, Health Education
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yaşadığımız çağda küreselleşmenin hızla artması ulaşım sektörünün öneminin ve bu sektöre bağlı talebin de artmasına neden olmuştur. Bu taleplerden biri de köprü inşaatlarıdır. Feribot seferlerinin yetersiz kalması, artan ihtiyaçlar, olumsuz hava koşulları, boğazlar arası geçiş süresinin uzunluğu gibi nedenlerden dolayı Çanakkale bölgesinde bir köprü projesine ihtiyaç duyulmuştur. Türkiye için son derece önemli olan bu büyük projenin gerçekleşmesi sırasında can ve mal güvenliği en yüksek derecede önem arz etmektedir. Bu yüzden İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) uygulamaları ve talimatları titizlikle yerine getirilmelidir. Can ve mal kaybına uğramamak için hata modu ve etkileri analizi (FMEA), tehlike ve çalışabilirlik analizi (HAZOP), hata ağacı analizi (FTA), kaza sonuç analizi (ETA), tehlike analizi ve kritik kontrol noktaları (HACCP) ve Fine-Kinney metodu gibi risk değerlendirme çeşitlerinden en uygun olanı seçilip, bu risk değerlendirme yönteminin talimatları ile gerekli çalışmalar yapılıp önlemler alınmalıdır. 1915 Çanakkale Köprü inşaatı yukarıda belirtildiği gibi çok geniş kapsamlı bir proje olup, bu araştırma 1915 Çanakkale Köprüsü deniz inşaatı kısmındaki risk değerlendirme çalışmalarını ve alınması gereken tedbirleri içermektedir. Bu çalışmayı yapabilmek için yukarıda sayılan risk değerlendirme metotlarından en uygun olan Fine-Kinney metodundan faydalanılacaktır. Elde edilen bilgi ve bulgular ışığında 1915 Çanakkale Köprüsünde sadece deniz inşaatlarının bir bölümü için risk değerlendirmesi yapılıp, sonuçlar çeşitli tablolar yardımıyla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid increase of globalization in the age we live in has led to an increase in the importance of the transportation sector and the demand related to this sector. One of these demands is bridge construction. A bridge project was needed in the Çanakkale region due to reasons such as insufficient ferry services, increasing needs, adverse weather conditions, and the length of time between the straits. Security of life and property during the realization of this major project is extremely important for Turkey is important in the highest degree. Therefore, Occupational Health and Safety (OHS) practices and instructions must be followed meticulously. Failure mode and effects analysis (FMEA), hazard and operability analysis (HAZOP), fault tree analysis (FTA), accident result analysis (ETA), hazard analysis and critical control points (HACCP) and Fine-Kinney to avoid loss of life and property. The most appropriate risk assessment method, such as the method of risk assessment, should be selected, necessary studies should be carried out with the instructions of this risk assessment method and measures should be taken. The construction of the 1915 Çanakkale Bridge, as mentioned above, is a very comprehensive project, and this research includes risk assessment studies and measures to be taken in the 1915 Çanakkale Bridge offshore construction section. In order to do this study, the Fine-Kinney method, which is the most appropriate of the risk assessment methods listed above, will be used. In the light of the information and findings obtained, risk assessment was made for only a part of the marine constructions at the 1915 Çanakkale Bridge, and the results obtained were presented with the help of various tables.