Senseball ile yapılan antrenmanların futbolcuların temel teknik beceri performansına etkisi
The effects of training with senseball on basic technical skills performance of football players
  1. Tez No: 687683
  2. Yazar: EKREM TEVETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son yıllarda ülkemiz profesyonel futbol kulüplerinin, amatör futbol kulüplerinin ve dünyanın önde gelen futbol kulüplerinin altyapı takımlarında sık sık kullandığı Senseball, spor bilimi ilgi alanına girmiştir. Bu nedenle bu çalışmada dünyanın her yerinde kullanılan bu antrenman metodunun futbolcuların teknik beceri performansına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Samsunspor ve Atakum Belediyespor kulübünde haftanın en az iki günü aktif olarak antrenmanlara devam eden U11 ve U12 yaş gruplarından 35 deney 35 kontrol olmak üzere toplam 70 elit futbolcu üzerinde yapıldı. Çalışmada kontrollü ilk test-son test modeli uygulandı. Grupların yansız atama yoluyla eşitlenmeleri için özel bir çaba harcanmadı ancak, katılanların benzer nitelikte olmalarına mümkün olduğunca özen gösterildi. Bunlardan hangisinin kontrol hangisinin denek grubu olacağı rastgele bir şekilde belirlendi. Kontrol grubu rutin antrenmanlarına devam ederken deney grubundan rutin antrenmanlarına ilave olarak haftanın her günü araştırmacının oluşturduğu protokole uygun olarak 8 hafta boyunca Senseball ile 20 dakika çalışması istendi. Araştırma başında ve sonunda tüm futbolculara Mor ve Christian Futbol Yetenek Testi (top sürme, isabetli pas, isabetli şut) ve Yeagley Futbol Testi (top sektirme testi) testleri uygulandı. Çalışmaya katılan tüm futbolculara dominant ve non dominant ayak ile top sürme, isabetli pas ve ayak üstü top sektirme testi; dominant ayak ile isabetli şut testi yapıldı. Deney ve kontrol grubu açısından istatiksel değerlere bakıldığında; isabetli pas dominant ayak (p0,062) ve top sürme non dominant ayak (p>0,053) değişkenlerinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0,05). Yapılan araştırma sonucunda Senseball'un futbolcuların teknik beceri performansına pozitif yönlü bir gelişim sağladığı, özellikle futbolcuların baskın olmayan ayaklarına ve isabetli şut performansına önemli ölçüde etki yaptığı sonucuna varılmıştır. Bu sebeple her minik futbolcunun topa daha fazla temas etmesi ve vuruş tekniğinin gelişimi için Senseball ile her gün çalışabilir, antrenörler ise Senseball'u antrenman planlamalarının içerisine yerleştirebilir.
Özet (Çeviri)
Senseball, which has been frequently used in the infrastructure teams of our country's professional football clubs, amateur football clubs and the world's leading football clubs in recent years, has become of interest to sports science. For this reason, the aim of this study is to examine the effects of this training method used everywhere in the world on technical skills performance of football players. The study was conducted on a total of 70 elite football players, 35 in the experimental group and 35 in the control group, in U11 and U12 age groups who were attending training actively at least two days a week at Samsunspor and Atakum Belediyespor clubs. A pretest-posttest model with control was applied in the study. No special effort was made to equalize the groups with random assignment; however, care was taken for the participants to have similar characteristics. It was determined randomly which of these groups would be the control group and which would be the experimental group. While the control group continued their routine training, the experimental group was asked to train with Senseball for 20 minutes each day of the week for a total of 8 weeks in accordance with the protocol created by the researcher in addition to routine training. Mor-Christian general soccer ability test (dribbling, passing, shooting) and Yeagley Soccer test (bouncing) tests were applied to all players at the beginning and end of the study. Dribbling, accurate passing and bouncing test with dominant and non-dominant foot and accurate shooting test with dominant foot were given to all players who participated in the study. When statistical values were examined in terms of the experimental and control group, while a positive improvement was found in the variables of accurate passing dominant foot (p0,062) and dribbling non-dominant foot (p>0,053) (p>0,05). As a result of the study, it was concluded that senseball caused a positive improvement in technical skills performance of football players and had a significant effect especially on players' non-dominant foot and accurate shooting performance. Therefore, young players can practice every day so that they can contact the ball more and develop their shooting technique and coaches can include senseball in their training plans.