İş sağlığı ve güvenliği laboratuvarı kurulması ve uygulanması
Establishment and implementation of occupational health and safety laboratory
- Tez No: 687681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Engineering Sciences, Health Education
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde yaşanan iş kazalarını azaltmak, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili verilen eğitimlerin kalitesini arttırıp bilginin kalıcı olmasını sağlamak ve bu kültüre katkı sağlamak için iş sağlığı ve güvenliği laboratuvarlarının kurulması ve uygulanması gerektiği vurgulanmıştır. Üsküdar Üniversitesindeki iş sağlığı ve güvenliği laboratuvarı ziyaret edilmiştir. Laboratuvarda bulunan ekipmanlar ve cihazlar yapılan çalışmada örnek oluşturmuştur. İş sağlığı ve güvenliği laboratuvarlarında çeşitli kişisel koruyucu donanımların bulunması, doğru ekipmanı seçmede ve gerekli bakım onarımının yapılması konusunda bilgilendirme sağlar. Laboratuvardaki iş güvenliği ölçüm cihazları ile uygulamalar yapılabilir. Bunun yanı sıra teknolojik gelişimlerde öne çıkan sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamaları ile ilgili örnek simülasyon bulundurularak tehlikesiz olarak bire bir deneyim imkânı yaşanabileceğine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was emphasized that occupational health and safety laboratories should be established and implemented in order to reduce the occupational accidents in our country, to increase the quality of the trainings on occupational health and safety, to ensure that the information is permanent and to contribute to this culture. The occupational health and safety laboratory at Üsküdar University was visited. Equipment and devices in the laboratory set an example in the study. It provides information on the availability of various personal protective equipment in occupational health and safety laboratories, choosing the right equipment and performing the necessary maintenance and repair. Applications can be made with occupational safety measurement devices in the laboratory. In addition to this, it is stated that it is possible to have a one-to-one experience without danger by keeping sample simulations about virtual reality and augmented reality applications that stand out in technological developments..