Libya Ticaret Bankasının halkla ilişkiler faaliyetlerine ilişkin bir değerlendirme
An assessment on public relations activities of the Libya Commercial Bank
- Tez No: 687711
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Halkla İlişkiler, Banking, Public Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ LİBYA TİCARET BANKASININ HALKLA İLİŞKİLER FAALİYETLERİNE İLİŞKİN BİR DEĞERLENDİRME SALEM ABDALLA SALEM ALFAYTOURİ KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ HALKLA İLİŞKİLER VE REKLAMCILIK ANA BİLİM DALI DANIŞMAN: PROF. DR. MUHARREM ÇETİN Çalışma, Libya Ticaret Bankası'ndaki halkla ilişkiler departmanının niteliğini ve bankanın imajını güçlendirmek amacıyla departman bünyesinde yapılan çalışmaları araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, halkla ilişkiler departmanının Libya Ticari Bankası Yönetimi bünyesinde karşılaştığı zorlukları ve sıkıntıları belirmek maksadıyla halkla ilişkiler departmanının işinin niteliği, yeni müşteriler kazanmaya yönelik çalışmaları ve bankacılık sektöründeki önemi de çalışmada incelenmiştir. Çalışmada mülakat tekniği ile banka çalışanları ve halkla ilişkiler çalışanları ile yapılan görüşmeler vasıtasıyla ortaya çıkan veriler elde edilmiştir. Çalışmada, halkla ilişkiler departmanlarının bankanın itibarının attırılmasında, bankanın sosyal çevresinde farkındalık oluşturulmasında ve banka ile müşterileri arasında anlayışın sağlanmasında katkı sağladığı hususu üzerinde durulmuştur. Bankadaki diğer departmanlar tarafından görevlerine müdahale, halkla ilişkiler departmanının örgütün yapısında en üst yönetime bağlı olmaması, yeterli halkla ilişkiler alanında uzmanın bulunmaması ve yeterli bütçenin departman için sağlanmaması halkla ilişkiler departmanının başarısını etkilemektedir. Çalışma sonucunda, halkla ilişkiler departmanı ve çalışanları hakkında bankalara ve çalışanlarına birtakım tavsiyelerde bulunulmuştur. Söz konusu bu tavsiyeler şöyle sıralanabilir: Halkla ilişkiler departmanı çalışanlarına eğitimler verilmeli, halkla ilişkiler departmanı bankanın en üst yönetimine bağlanmalı, modern teknolojinin bankacılık sektörünün gelişimine katkısından faydalanılmalı, bankanın yıllık planında halkla ilişkiler departmanı için gerekli bütçe ayrılmalı, halkla ilişkilerin faaliyetleri daha etkin ve programlı bir şekilde yürütülmelidir. ANAHTAR KELİMELER: Bankacılığın Gelişimi, Halkla İlişkiler, Ticaret Bankası Temmuz 2021, 109 Sayfa
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSC THESIS AN ASSESSMENT ON PUBLIC RELATIONS ACTIVITIES OF THE LIBYA COMMERCIAL BANK SALEM ABDALLA SALEM ALFAYTOURİ KASTAMONU UNIVERSITY INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCE PUBLIC RELATIONS AND ADVERTISING DEPARTMENT SUPERVISOR: PROF. DR. MUHARREM ÇETİN The study aims to investigate the studies carried out within the public relations department at the Libyan Commercial Bank to improve the quality of the department and to strengthen the image of the bank. Furthermore, the study examines the nature of the work of the public relations department, its efforts to gain new customers, and its importance in the banking sector to identify the difficulties and difficulties faced by the public relations department within the Libyan Commercial Bank General Management. In the study, the data is obtained through interviews with bank employees and public relations employees using the interview technique. In the study, it is emphasized that the public relations departments contribute to the increase of the reputation of the bank, to create awareness in the social environment of the bank, and to provide understanding between the bank and its customers. The interference of other departments in their duties, the public relations department maintaining under the top management in the structure of the organization, and the lack of sufficient public relations experts and the lack sufficient budget affect the success of the public relations department. As a consequence, the study proposes some recommendations to the banks and their employers about public relations and its employees. These recommendations can be summarized as follows: the employees of the public relations department should be trained, the public relations department should be directly attached to the top management of the bank, the contribution of modern technology to the development of the banking sector should be utilized, the necessary budget should be allocated for the public relations department in the annual plan of the bank, and public relations activities should be carried out in a more effective and programmed manner. KEYWORDS: Public Relations, Development of Banking, Commercial Bank July 2021, 109 Pages