Keynes iktisadında Freudyen izler: Tüketim, tasarruf, harcama ve kadın
Freudian tracks in Keynes economics: Consumption, savings,expenditure and women
  1. Tez No: 687724
  2. Yazar: CANSU BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Psikoloji, Sosyoloji, Economics, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Keynes'in Genel Teori adlı eserinde savunduğu ve teorilerini duyurma noktasında dile getirmiş olduğu başlıca hipotezinin,“bireylerin karar alma aşamasının temelinde insan psikolojisi bulunmaktadır”şeklinde olduğu söylenebilir. Bu çalışmada ise Keynes'in teorilerinde Freud izinde bir ekonomik değerlendirme yapılmaya çalışılmaktadır. Keynes'in teorisi kendi yaşamı ile birebir örtüşmektedir. Keynes'in oluşturduğu eserler, onun topluma ve iktisada dair görüşleri, kendi yaşadıklarının bir dışavurumudur. Keynes'in“Genel Teori”adlı eseri insan psikolojisini esas alır ve Freud'un analizleri ve bazı temel kavramları üzerine inşa edilmiştir. Keynes'in teorilerinde; tüketim ve tasarruf hane halkının psikolojik durumu, yatırım ise kapitalistin psikolojik durumu ile ilişkilidir. Ayrıca insanın temel güdüleri piyasaya yansımaktadır. Kısacası Keynes'in fikirleri ve bunların yansımaları olan teorileri insan psikolojisine dayanmaktadır. Keynes, Freud'dan Eros-Thanatos çatışmasını devralmıştır. Fakat Keynes iktisadında Eros ve Thanatos bir çatışma halinde değildir. Hatta Eros Thanatos'u aşarak bireyleri ölümsüzlüğe doğru yöneltecektir. Ölümsüzlüğe ulaşmak için an'a odaklanmak ve an'da daha çok tüketmek gerekmektedir. İnsanoğlu ölümü yok saymalıdır. Kapitalist sistemin de doğası ve gelişimi bunu istemektedir. Kapitalist sistemin gelişimi için ölümün hiç düşünülmemesi gerekmektedir. Kapitalizm, ölümün olumsuzlanması üzerine kurulu bir sistemdir. Kapitalist ekonomiyi ayakta tutacak şey, yaşamın ölümden koparılmasıdır. Freud ve Keynes arasındaki bir diğer ortak nokta hayvansal güdüler kavramıdır. Hayvansal güdüler (animal spirits) kavramının kökeni Freud'a dayanmaktadır. Hayvansal güdüler, Freud'un bahsetmiş olduğu teoriler ışığında doğuştan gelen bir içgüdüye dayanmaktadır. Keynes bu içgüdülerin ekonomideki yokluğunda yatırımın da tüketimin de yetersiz olacağını belirtmektedir. Keynes'in analizinde Hayvansal Güdüler, bireylere belirsizlik altında nasıl karar alınabileceğini sağlayan içsel güdü olarak tanımlanmaktadır. Geleceğe yönelik belirsizlik ve beklenti kavramları, hem ekonomide daha önce duyulmamış kavramlar olmaları hem de bu kavramlar üzerinden yapılan analizlerin kriz sonrası ekonomiye çözüm geliştirmedeki etkileri düşünüldüğünde; Keynes'in iktisadi felsefesinin anlaşılmasında merkezi bir öneme sahiptirler. Victorian Dönem'in kadına değer vermeyen tabusu Keynes'in teorilerinde de işlenmektedir. Paraya olan tutkunluğu ve maddi dünyaya hâkim olma isteği ile bilinen Keynes, liberal olduğunu ancak kapitalizmin sosyal düzenini yıkmak yerine sistemi yeniden inşa etmek üzere, harcama özelinde kadınları baz alarak analizlerini sunmuştur. Keynes'in harcama dengesinin sağlanması için yönlendirilmesi gereken ve boş zaman analizini onun üzerinden gerçekleştirdiği aktör kadındır. Bu bağlamda kadınlar Keynes ekonomisinin yapı taşlarından biri olarak görülmektedir. Keynes'in kitle psikolojisi ve ajitasyon yoluyla kadınlar üzerinde teorilerini oluşturduğu belirtilmektedir. Keynes ekonomideki belirsizliğin kökenini bireyde ve bireyin psikolojisinde aramakta ve bu nedenle Genel Teori'de psikoloji biliminden çoğunlukla faydalanmaktadır. Keynes, teorilerinin arkasındaki psikolojik temelleri Freudyen analiz ve kavramlara yaslayarak psikolojiyi ekonomik teorinin merkezine yerleştirmiştir. Keynes düşün hayatında Freudyen kökenlere en çok atıf yapan iktisatçıdır. Özellikle Keynesyen yaklaşımların ana bileşenlerinden biri olan tasarruf paradoksu, yaşam-ölüm analizi, parasal olgular, tüketimde insani duygular çerçevesinde haz ilkesi, hayvansal içgüdüler Freudyen temeller üzerine kuruludur.
Özet (Çeviri)
Keynes's main hypothesis, which he defended in his General Theory and expressed at the point of announcing his theories,“Human psychology is the basis of the decision-making phase of individuals”can be said to be in the form. In this study, an economic evaluation is tried to be made in the footsteps of Freud in Keynes' theories. Keynes' theory corresponds exactly to his own life. The works created by Keynes, his views on society and the economy are an expression of his own experiences. Keynes's“General Theory”is based on human psychology. It is built on Freud's analyzes and some of his basic concepts. In Keynes' theories, consumption and savings are related to the psychological state of the household, while investment is related to the psychological state of the capitalist. In addition, the basic motives of people are reflected in the market. In short, Keynes' ideas and their reflection theories are based on human psychology. Keynes inherited the Eros-Thanatos conflict from Freud. But in Keynesian economics, Eros and Thanatos are not in conflict. Even Eros will surpass Thanatos and lead individuals towards immortality. Focusing on the moment to achieve immortality and it is necessary to consume more in the moment. Mankind must ignore death. The nature and development of the capitalist system also demands this. For the development of the capitalist system, death should not be considered at all. Capitalism is a system based on the negation of death. What will sustain the capitalist economy is the separation of life from death. Another common point between Freud and Keynes is the concept of animal drives. The origin of the concept of animal spirits is based on Freud. Animal motives are based on an innate instinct in the light of the theories mentioned by Freud. Keynes states that in the absence of these instincts in the economy, both investment and consumption will be insufficient. In Keynes' analysis, Animal Motives are defined as the internal motive that provides individuals how to make decisions under uncertainty. Considering the concepts of uncertainty and expectation for the future, as they are concepts that have not been heard before in the economy, and the effects of the analyzes made on these concepts in developing solutions for the post-crisis economy; They are central to the understanding of Keynes' economic philosophy. The taboo of the Victorian Period that does not value women is also covered in Keynes' theories. Keynes, known for his passion for money and his desire to dominate the material world, liberal but to rebuild the social order of capitalism instead of destroying it, he presented his analyzes based on women in expenditures. The actor that Keynes needs to be guided to achieve the balance of expenditure and on which his leisure time analysis is carried out is woman. In this context, women are seen as one of the building blocks of Keynesian economy. It is stated that Keynes formed his theories on women through mass psychology and agitation. Keynes seeks the root of uncertainty in the economy in the individual and in the psychology of the individual and therefore, the General Theory mostly draws on the science of psychology. Keynes placed psychology at the center of economic theory by basing the psychological foundations behind his theories on Freudian analysis and concepts. Keynes is the economist who makes the most reference to Freudian origins in his thinking life. In particular, the paradox of savings, which is one of the main components of Keynesian approaches, life-death analysis, monetary facts, the pleasure principle within the framework of human emotions in consumption, animal instincts are based on Freudian foundations.