İngilizce öğretiminde proje tabanlı öğrenme yaklaşımının öğrenci, öğretmen ve yönetici görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the project-based learning approach in English teaching according to student, teacher and manager opinions
  1. Tez No: 687725
  2. Yazar: HAYAL ARKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CEM BABADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yabancı dil öğrenimi, tüm dünyada eğitimin vazgeçilmez ve ayrılmaz bir parçasıdır. Öğrencinin anadil ortamında anadil olmayan bir dili öğrenmeyi ifade eder. Bununla birlikte 9-10 yaşlarındaki öğrencilere yabancı dil öğretmek, yetişkinlere veya ergenlere öğretmekten oldukça farklıdır. İlgilerini yetişkin öğrencilere göre daha çabuk kaybetme eğilimindedirler ve görevler zor göründüğünde motive edilmeleri gerekir. Bu nedenle, dil öğretmenleri 9-10 yaşlarındaki öğrencilerin dikkatlerini çeken etkinlikler kullanmalıdır. Öğrencilerin daha kolay ve etkili olarak öğrenmesi, öğretmenin görüşleri doğrultusunda öğrencinin de ihtiyacını göz önünde bulundurarak seçtikleri sınıf içi etkinlikler ve kullanılan tekniklerle mümkündür. Öğrenci merkezli yaklaşımda, öğrenme aktif ve sosyal bir süreç olarak görülürken, öğretmenler kolaylaştırıcı olup öğrenciler arasında bir işbirliği vardır. Öğrenci merkezli yaklaşımlardan biri, çocukların ve öğretmenlerin bir amaç veya proje için işbirliği içinde çalıştıkları proje tabanlı öğrenmedir. Proje tabanlı öğrenme, öğrencilere gerçek dünyada karşılaşabilecekleri zorluklar ve problemler etrafında belirlenen projeler aracılığıyla bilgi ve beceriler geliştirme fırsatı vermek için tasarlanmış bir öğretim yaklaşımıdır. Bu araştırmada, özel bir okulun 4. Sınıf İngilizce derslerinde Proje Tabanlı Öğrenme yaklaşımı uygulamasının İngilizce öğretmenleri, öğrenciler ve yönetici görüşleri açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın kapsamını; proje tabanlı öğrenme yaklaşımının kullanıldığı, merkezi Ankara'da olan bir özel okulun Ankara-Merkez ve Keçiören, İstanbul-Çekmeköy ve Antalya-Kumluca şubelerinde görev yapan 12 okul yöneticisi ile 4. Sınıf İngilizce derslerine giren 12 İngilizce öğretmeni ve bu okullarda eğitim gören 133 4. Sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Bu araştırmada karma yöntem kullanılmış olup nicel ve nitel veriler beraber toplandığı için katılımcılarla ilgili bilgi ve veriler iki farklı biçimde ortaya çıkmıştır. Örnekleme ilişkin nicel veriler anket aracılığıyla toplanmıştır. Verilere yönelik normallik testi, güvenirlik testi, Kruskal Wallis Testi ve post Hoc Testi gerçekleştirilmiş ve veri toplama araçlarına verilen cevapların frekans ve yüzdelik değerleri bulunarak maddeler tek tek analiz edilmiştir. Nitel veri toplama aracı olarak da görüşme formu kullanılmış olup söz konusu verilerin toplanması için yukarıda ismi geçen okullarda görevli olan 4. Sınıf İngilizce öğretmenlerinin hepsiyle odak grup görüşme yöntemi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, öğretmenlerin ve öğrencilerin proje tabanlı öğrenme yaklaşımıyla ilgili olumlu düşüncelerinin yöneticilerden daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Verilen yanıtlara göre öğretmenlerin proje tabanlı öğrenme yaklaşımını İngilizce derslerinde uygulama esnasında herhangi bir zorlukla karşılaşmadıkları ve bu sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin İngilizce öğrenme düzeylerinin arttığı, yabancı dilin daha kolay öğrenildiği, öğrenilenlerin daha kalıcı olduğu, öğrencilerin derse katılımlarının arttığı ve öğrenme sürecine severek katıldıkları saptanmıştır. Öğretmenlerin süre, veli portföyü ve öğrencilerin ilgi alanlarının ve seviyelerinin farklılıklarından kaynaklı sıkıntılar yaşadıkları saptanmıştır. Bununla birlikte demografik değişkenlerin öğretmenler için sorun oluşturduğu ancak planlı eğitimin bu problemleri göz ardı ettiği değerlendirilmektedir. Öğretmenlerin COVİD-19 küresel salgınından dolayı da çeşitli sorunlar yaşadıkları bu sorunları da uzaktan eğitim programlarıyla giderdikleri saptanmıştır. Ayrıca Proje tabanlı öğrenme yaklaşımının kullanıldığı İngilizce dersi öğretim programlarının öğrencilerin gelişimine katkı sunduğu, öğrencileri araştırmaya sevk ettiği, öğrenme sürecinde öğrenci aktif olduğu ve bilgiye kendisi ulaştığı için öğrencileri daha çok motive ettiği, program içeriğinde var olan ilginç konulardan dolayı program içeriğinin öğrencilerin dikkatini çektiği görülmüştür. Ancak proje hazırlama sürecinde öğrencilerin verilen süreyi etkili kullanamaması, istenen materyali getirmemesi ve grup arkadaşlarıyla çatışması da karşılaşılan zorluklardandır. Ölçme ve değerlendirme boyutu bağlamında elde edilen sonuçlara göre öğrenciler ilkokul seviyesinde oldukları için öğretmenlerin objektif olamadıkları ancak yine de değerlendirme konusunu yerine getirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenler proje tabanlı öğrenme yaklaşımının uygulaması esnasında, öğrencilerin öğrenme güçlükleri yaşadığı zamanlarda, tekrarlama, farklı yollardan anlatım, konuyu çeşitlendirme gibi yöntemlerle öğretim sürecini daha anlaşılabilir hale getirdiklerini ve öğrenme güçlüğü ile bu şekilde mücadele ettiklerini dile getirmişlerdir. Araştırmanın önerileri bağlamında öğretmenler, öğrencilerin yaptığı çalışmalar konusunda sürekli olarak rehberlik görevi üstlenerek öğrencileri grup çalışmasına teşvik edebilirler. Ancak grupların oluşumu öğrencilerin kendi girişimlerine bırakılabilir. Araştırmacılar ise proje tabanlı İngilizce konuşma derslerinin öğretmenlerin konuşma sınıflarına yönelik tutumları üzerindeki etkisini inceleyebilirler.
Özet (Çeviri)
Foreign language learning is an indispensable and integral part of education all over the world. It refers to learning a non-native language in the students' native language environment. However, teaching a foreign language to young learners aged 9-10 is quite different from teaching adults or adolescents. They tend to lose their interest more quickly than adult learners and need to be motivated when tasks seem difficult. Therefore, language teachers should use activities that grab their attention. It is possible for students to learn more easily and effectively with class activities and techniques used according to teacher's opinions and taking into account the needs of the student. In student-centered approach, while learning is seen as an active and social process, teachers are facilitators and there is cooperation between students. One of the student-centered approaches is project-based learning, in which children and teachers work collaboratively on a goal or project. Project-based learning is a teaching approach designed to give students the opportunity to develop knowledge and skills through projects identified around the challenges and problems they may encounter in the real world. This study aimed to evaluate the application of Project Based Learning approach in 4th grade English lessons in a private school and its branches in terms of the opinions of English teachers, students and administrators. The study consisted of 12 school administrators, 12 English teachers and 133 4th grade students from Ankara, Keçiören, Çekmeköy and Kumluca Private Schools, where the project-based learning approach has been used. In this study, mixed method was used and since quantitative and qualitative data were collected together, information and data about the participants emerged in two different ways. Quantitative data regarding the sample were collected through a questionnaire. Normality test, reliability test, Kruskal Wallis Test and post Hoc Test were performed for the data. The items were analyzed one by one by finding the frequency and percentage values of the answers given to the data collection tools. As a qualitative data collection tool, an interview form was used and a focus group interview method was held with the English teachers working in the above-mentioned schools. According to the results, it was revealed that teachers and students had higher positive thoughts about the project-based learning approach than the administrators. It was found that teachers did not encounter any difficulties regarding the implementation of this approach. It was stated that project-based learning increases the learning level of students, provides convenience in learning, and makes the subjects learned more permanent. In addition, it was determined that students' participation in the lesson increased and they participated in the learning process with pleasure. It has been determined that teachers experience difficulties due to differences in duration, parent portfolio and students' interests and levels. However, it is considered that demographic variables create problems for teachers, but planned education eliminates these problems. Teachers stated that they experienced various problems due to the COVID-19 pandemic and they solved these problems with distance education programs. It has been seen that the English course curriculum in which the project-based learning approach is used contributes to the development of the students, encourages the students to research, motivates the students more because the students are active in the learning process and reach the information themselves, and the program content attracts the attention of the students due to the interesting topics in the program content. However, during the project preparation process, students' inability to use the given time effectively, not bringing the requested material, and conflict with their groupmates are the difficulties that the teachers encountered.In the context of the measurement and evaluation dimension, it was concluded that the teachers could not be objective because the students were at the primary school level, but they still fulfilled the subject of evaluation.They stated that during the project-based teaching practice, when students had learning difficulties, they made the subject more understandable by methods such as repetition, expression in different ways and diversification. In the context of the research's suggestions, teachers can encourage students to work in groups persistently by taking on the task of guiding the students' work. However, the formation of groups can be left to the students' own initiatives. Researchers, on the other hand, can examine the impact of project-based English-speaking lessons on teachers' attitudes towards speaking classes.