Futbolcularda core stabilizasyon kuvvet antrenmanının bazı fiziksel parametrelere etkisi
The effect of core stabilization force training on some physical parameters in football players
- Tez No: 687728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç:Futbolcularda core kuvvet antrenmanının sürat, sıçrama, kuvvet ve dayanıklılık yeteneğine etkisi olup olmadığını varsa bu etkinin niteliklerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot:Araştırmamıza amatör düzeyde futbol oynayan antrenman ve kontrol grubu olmak üzere toplam 20 gönüllü erkek sporcu katılmıştır. Antrenman grubuna 10 haftalık core kuvvet antrenmanı uygulanmıştır. Kontrol grubu ise normal antrenmanlarına devam etmiştir. Her iki gruba da ilk ve son test yapılmıştır. Bu araştırmada gruplar arası etki olarak antrenman (deney ve kontrol), grup içi faktör olarak tekrarlı ölçümleri içeren zaman periyodu (ön-test ve son-test) kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak; sırt kuvveti, 30m. sürat testi, Yo-yo aralıklı koşu testi, Boy uzunluk ölçümleri ve vücut analizleri, Kalp atım sayısının ölçümü ve dikey sıçrama kuvveti testleri kullanılmıştır. Değerlerin ölçümünde polar saat kullanılmıştır. Deneklere testler yapılmadan önce testler ile ilgili bilgiler verilecek ve testlerin nasıl yapılacağı uygulamalı olarak gösterilmiştir. Testler yapılmadan önce genel ısınma programı uygulanmıştır. Bulgular: Elde edilen değerlere bakıldığında futbolcuların otuz metre sürat değerlerinde, DKAH (dinlenik kalp atım hızı), dikey sıçrama, DKAH (dinlenik kalp atım hızı), OKAH (ortalama kalp atım hızı), MKAH (maksimum kalp atım hızı), VO2MAX değerlerinde, yoyo testi ve sırt kuvveti değerlerinde anlamlı farklılık bulunurken; kilo, sağ el pençe kuvveti, sol el pençe kuvveti ön test ve son test değerleri ortalamaları karşılaştırıldığında arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç: Core antrenmanların fonksiyonel yapısı itibariyle performans parametreleri üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı futbol antrenmanları içinde yer alması veya futbolda kuvvet antrenmanlarının core bölge kaslarının kullanımını arttırıcı özellikte egzersizler içermesi özellikle gelişim dönemindeki futbolcularda kullanılan antrenman programları içerisinde yer almalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to determine whether core strength training has an effect on speed, jump, strength and endurance skills in football players, and if so, the qualities of this effect. Material and Methods: A total of 20 volunteer male athletes, including the training and control groups, who play football at amateur level, participated in our research. A 10-week core strength training was applied to the training group. The control group continued their normal training. The first and the last test were applied to both groups. In this study, training (experiment and control) was used as an effect between groups, and a time period (pre-test and post-test) including repeated measurements was used as an in-group factor. As data collection tools; back strength, 30m. Speed test, Yo-yo interval running test, Height measurements and body analysis, Heart rate measurement and vertical jump strength tests were used. A polar clock was used to measure the values. Before the tests are performed, information about the tests will be given to the subjects and how the tests will be done is shown in practice. A general warm-up program was applied before the tests were conducted. Results: Looking at the values obtained, the football players' thirty-meter sprint values, DKAH (resting heart rate), vertical jump, DKAH (resting heart rate), OKAH (average heart rate), MHR (maximum heart rate), VO2MAX values, yo-yo test and back strength values were significantly different; When the mean weight, right hand claw strength, left hand claw strength pretest and posttest values were compared, it was determined that there was no significant difference between them. Conclusion: The fact that core training is included in football training due to its positive effects on performance parameters due to its functional structure or that strength training in football includes exercises that increase the use of core region muscles should be included in the training programs used especially in football players in the developmental period.