Kadınların şiddete maruziyetinde toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutum ile toplumsal cinsiyet algısı ilişkisi: Siirt populasyonu
The relationship between attitudes towards gender roles in women's exposure to violence and gender perception: Siirt population
- Tez No: 687738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE UYAR HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tunca B. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ebelik Programı, Yüksek Lisans Tezi, Aydın, 2021. Amaç: Bu araştırma, kadınların şiddete maruziyetinde toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutum ile toplumsal cinsiyet algısı ilişkisini Siirt popülasyonunda belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, analitik-kesitsel olarak, Şubat 2021 ve Mayıs 2021 tarihleri arasında, Siirt/Eruh İlçe Devlet Hastanesi ve Eruh Merkez Aile Sağlığı merkezine başvuran 431 kadın ile yürütüldü. Veriler,Tanıtıcı Bilgi Formu, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeğive Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeğikullanılarak toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U testi, Tek yönlü varyans analizi, Duncan ve Tahmane's T2 testleri, Kruskal Wallis testi ve Spearman'srho korelasyon katsayısı kullanıldı. Bulgular: Kadınların %54,8'i şiddete maruz kalmaktadır. Toplumsal cinsiyet rolleri tutum ölçeği toplam puan ortalaması 129,7±18,2'dir.
Özet (Çeviri)
Tunca B. Aydın Adnan Menderes UniversityInstitute of HealthSciencesMidwifery Program, Master Thesis, Aydın, 2021. Purpose: Study was conducted to determine the relationship between the attitudetowards gender roles and gender perception in the exposure of women to violence in the Siirt population. Materials and Methods: This analytic cross-sectional study was carried outamong 431 women who visited Siirt/Eruh District State Hospital and Eruh Central Family Health Center between February 2021 and May 2021. Data were collected using an Introductory Information Form, the Gender Roles Attitudes Scale and the Gender Perception Scale. Descriptive statistics, Mann-Whitney U test, One-way analysis of variance, Duncan and Tahmane's T2 tests, Kruskal Wallis test and Spearmanrho correlation coefficient were used in the analysis of the data. Results: : 54.8% of women were exposed to violence.