Takım sporu ve bireysel spor yapan sporcuların batıl inanç düzeylerinin başarı motivasyonuna olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of the superstition levels of team sports and individual sports on the motivation of success
- Tez No: 687739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç:Bu araştırmada takım sporu ve bireysel spor yapan sporcuların batıl inanç düzeylerinin başarı motivasyonuna etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evreni Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerini kapsamaktadır. Maliyet ve ulaşılabilirlik unsurları da göz önüne alınarak araştırmanın örneklemini Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden oluşturulmuştur. Çalışmada kullanılan ölçme aracının katılımcılara uygulanması için en uygun zamanlar belirlenerek katılımcılara Google Drive üzerinden ulaşılmış ve katılımda gönüllülük esas alınmıştır. Toplamda (n=223) kişiye ulaşılmış olup 223 form değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada ilgili verilerin toplanması için kullanılmış olan anket üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgiler formu, ikinci bölümde Sporda Batıl İnanç ve Davranış Envanteri, üçüncü bölümde Spora Özgü Başarı Motivasyon Ölçeği (Sports-Specific Motive Scale) oluşturulmuştur. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak istatistiksel analiz yapılmıştır.Bulgular: Sporda Batıl İnanç ve Davranışları ile Spora Özgü Başarı Motivasyon düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu görülmektedir sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to examine the effect of superstition levels of athletes who do team sports and individual sports on their motivation for success. Material and Methods: The universe of the research consists of the students of the Faculty of Sport Sciences. Considering the cost and accessibility factors, Aydın Adnan Menderes University Faculty of Sport Sciences students formed the sample of the study. The most appropriate times for the application of the measurement tool to be used in the study to the participants were determined and delivered to the participants via Google Forms, and participation was based on volunteerism. A total of (n=223) people were reached and 223 forms were evaluated. The questionnaire used to collect relevant data in the study consists of three parts. The questionnaire used to collect relevant data in the study consists of three parts. In the first part, the personal information form was created by the researcher, the Superstition and Behavior Inventory in Sports in the second part, and the Sports Specific Motivation Scale in the third part. The obtained data were statistically analyzed using the SPSS 25.0 package program. Results: It was concluded that there is a significant and positive relationship between Superstition and Behaviors in Sports and Sport-Specific Achievement Motivation.