Sekiz haftalık tabata egzerizlerinin futbol kalecilerinde çeviklik,anaerobik güç ve reaksiyon zamanına olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of eight weeks of tabata exercises on aggricity, anaerobic strength and reaction time in goalkeepers
  1. Tez No: 687745
  2. Yazar: ALPER YÜKSEL AKÇADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: ÇalıĢmanın amacı futbol kalecilerine uygulanacak olan 8 haftalık tabata egzersizlerinin çeviklik, anaerobik güç ve reaksiyon zamanına olan etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: ÇalıĢma Aydın ve Ġzmir ilinde bulunan, Bölgesel Amatör Lig takımlarındaki kalecilerden oluĢmuĢtur. Deney grubu (n=10) ve kontrol grubu (n=10) toplam (n=20) gönüllü kaleci katılmıĢtır. Her iki gruba da sekiz hafta arayla vücut ağırlık ve boy ölçümleri, vücut yağ yüzdesi, T testi, dikey sıçrama, Nelson reaksiyon testleri uygulanmıĢtır. Haftada iki gün 45 dakika boyunca kontrol grubu rutin futbol antrenmanlarına devam ederken, Tabata egzersiz grubu ise rutin futbol antrenmanlarına ek olarak Tabata egzersizleri uygulamıĢlardır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 25.0 paket programı ile yapılmıĢtır. Ġstatistiksel açıdan, Deney ve kontrol grubunun ön test ve son test arasındaki ölçümlerde Independent Sample T Testi (Bağımsız Örneklem t testi), ön test ve son test arasında yapılan analizde ise Paired Sample T testi (Bağımlı Örneklem t testi) uygulanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
Objective: The main purpose of the study was to investigate whether the 8-week tabata exercises to be applied to football goalkeepers have an effect on agility, anaerobic power and reaction time. Material and Methods: The study consisted of goalkeepers in the Regional Amateur League teams in Aydın and Ġzmir. A total of (n=20) volunteer goalkeepers participated in the experimental group (n=10) and control group (n=10). Body weight and height measurements, body fat percentage, T test, vertical jump, Nelson reaction tests were applied to both groups at eight-week intervals. While the control group continued their routine soccer training for 45 minutes two days a week, the Tabata exercise group applied Tabata exercises in addition to their routine soccer training. The analysis of the obtained data was made with the SPSS 25.0 package program. Statistically, the Independent Sample T Test (Independent Sample t-test) was used in the measurements between the pre-test and post-test of the experimental and control groups, and the Paired Sample T-test (Dependent Sample t-test) was used in the analysis between the pre-test and post-test. Results and Conclusion: When we look at the research findings, there is a statistically significant difference in vertical jump, agility, left hand reaction strength and right hand reaction strength tests in the experimental group, and in the control group according to the results of the dependent sample t test, which was performed according to the Body Weight measurement, Body Fat Ratio measurement and Vertical Jump test results.