Ankara Üniversitesi bilgisayar programcılığı öğretim programlarının değerlendirilmesi
The curriculum evaluation of computer programing at Ankara University
- Tez No: 687744
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CEM BABADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmada Ankara Üniversitesi Elmadağ Meslek Yüksek Okulu'nda (AÜEMYO) yer alan Bilgisayar Programcılığı (Normal ve Uzaktan Öğretim) Programının Bologna Süreci Bilgi Paketlerinin CIPP modeli ile değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Değerlendirme kapsamında ilgili Bologna program ve ders bilgi paketlerinin incelenerek ve yöneticiler, öğretim elemanları ve öğrencilerin görüş ve değerlendirmeleri alınarak bir yorum ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, karma araştırma yöntemlerinden yakınsayan paralel karma desen kullanılmıştır. Veri toplama araçları araştırmacı tarafından“Bologna Kalite Süreci Program ve Ders Bilgi Paketi Puanlama Anahtarı”,“Yönetici Görüşme Formu”,“Yönetici ve Öğretim Elemanı Görüşme Formu”,“Öğretim Elemanı Görüşme Formu”,“Öğrenci Görüş ve Değerlendirme Anketi”olarak geliştirilmiştir. Bologna bilgi paketleri geliştirilen veri toplama araçlarıyla okulun internet sitesinde yer alan Bologna Bilgi Sayfasındaki Program ve Ders Bilgi Paketleri incelenerek ve karşılaştırılarak doküman analizi yöntemiyle incelenmiştir. Yönetici, Öğretim Elemanı, Öğrenci ve Mezunlardan görüş ve değerlendirmeleri alınmıştır. Elde edilen veriler 2020-2021 eğitim öğretim yılında toplanmıştır. Alanyazındaki çalışmalardan farklı olarak AÜEMYO'da yer alan Bilgisayar Programcılığı (NÖ ve UÖ) Programının CIPP program değerlendirme modeli kullanılarak değerlendirme çalışması yapılmıştır. Araştırma verilerinden doküman analizi ile elde edilmiş bulgulardan Bilgisayar Programcılığı normal öğretim ve uzaktan öğretim programlarının Bologna bilgi sistemlerinin doluluk oranları geliştirilen veri toplama araçları ile belirlenmiştir. Normal öğretim program bilgi paketi %78, ders bilgi paketi %57;uzaktan öğretim program bilgi paketi %56, ders bilgi paketi %58 olarak doluluk oranları belirlenmiştir. Ders Bilgi Paketlerinin doluluk oranları genel ortalama olarak birbirine yakın gözükse de alt boyutlar açısından değerlendirildiğinde belirgin farklar görülmektedir. Bu bağlamda Uzaktan Öğretim Program Bilgi Paketi, Normal ve Uzaktan Öğretim Ders Bilgi Paketleri nitelikli bir şekilde doluluk oranları yükseltilmelidir. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, programdaki teorik ve uygulamalı derslerin içerik yönüyle yeterli ancak öğrencilerdeki bilgisayar okuryazarlığı konusunda eksikliklerin olduğu; özellikle tarayıcı, internet kullanımı, temel donanım ve yazılım bilgisi gerektiğinin önemi üzerinde durulmaktadır. Araştırmanın önerileri bağlamında, yönetici, öğretici ve öğrenci görüşleri çok yönlü alınarak hassas değerlendirme yapılabilir; farklı değerlendirme modelleri kullanılabilir, uzaktan öğretim programları üzerinde karşılaştırmalar yürütülebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to evaluate the Bologna Process Information Packages of Computer Programming (Normal and Distance Education) Program in Ankara University Elmadağ Vocational School (AUEMYO) with CIPP model. Within the scope of the evaluation, it is aimed to reveal some comment by examining the related Bologna program and course information packages and taking the views and evaluations of the administrators, lecturers and graduate-students. In this research, the parallel mixed pattern model that converges from mixed models is used. The method of this study is decided as mixed method. Data collection tools were developed by the researcher as“Bologna Quality Process Program and Course Information Package Scoring Key”,“Manager Interview Form”,“Administrator and Instructor Interview Form”,“Instructor Interview Form”,“Student Opinion and Evaluation Questionnaire”. By means of data collection developed in Bologna information packs, the Program and Course Information Packages on the Bologna Information Page on the school website have been examined, compared and analyzed by document analysis method. Views and evaluations were received from the Administrator, Instructor, Students and Alumni. The obtained data were collected for the 2020-2021 academic year. Different from the studies in the literature, the evaluation study of Computer Programming (NO and UO) Program in AUEMYO have been carried out by using CIPP program evaluation model. From the findings obtained by document analysis from the research data, the occupancy rates of the Bologna information systems of Computer Programming normal education and distance education programs were determined by the developed data collection tool. According to the occupancy rates, it is determined that the normal education program information package is 78%, the course information package 57%, the distance education program information package 56%, and the course information package 58%. Although the occupancy rates of the Course Information Packages seem close to each other in general -when evaluated in terms of sub-dimensions- there are significant differences. In this context, Distance Education Program Information Pack and Normal and Distance Education Course Information Packages should be developed. When the relevant opinions are evaluated, it is emphasized that the theoretical and applied courses in the program are sufficient in terms of content, but there are deficiencies in the computer literacy of the students, especially the importance of browser, internet use, basic hardware and software knowledge. In the context of the recommendations within research, the evaluation structure may be sensitized by taking the views opinions of the manager, instructor and students, the evaluation structure may be reconsidered with different evaluation models, and comparisons may be made on different distance education programs.