Tenis branşına özgü yüksek yoğunluklu interval antrenmanların genç tenisçilerde seçilmiş motorik ve fizyolojik parametreler üzerine etkileri
The effects of tennis-specific high-intensity interval training on selected motor and physiological parameters i̇n young tennis players
- Tez No: 966213
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AKALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, tenis branşına özgü yüksek yoğunluklu interval antrenman protokollerinin genç tenisçilerin seçilmiş motorik ve fizyolojik parametreleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya yaş ortalaması 21,15±1,08 yıl, boy ortalaması 177,75±5,51 cm, vücut ağırlığı ortalaması 71,95±10,05 kg ve spor deneyimi ortalaması 4,00±0,85 yıl olan toplam 20 antrenmanlı erkek tenisçi katılmıştır. Katılımcılar randomizasyon yöntemiyle iki eşit deney grubuna (Gibala, n=10; Tabata, n=10) ayrılmıştır. On haftalık araştırma sürecinde ilk hafta ön test ölçümleri yapılmış, ardından sekiz hafta boyunca gruplara özgü antrenman protokolleri uygulanmış ve son hafta son test ölçümleri alınmıştır. Araştırma kapsamında esneklik testi, çeviklik testi (T-test), countermovement jump, squat jump, durarak uzun atlama, 20 metre mekik koşusu (VO2maks ve koşu mesafesi), sürat testleri (5, 10 ve 20 metre) ve tenis beceri testleri (temel derinlik güç, vole derinlik güç, hassasiyet güç, servis güç ve çabukluk) gerçekleştirilmiştir. Her antrenman sonrası katılımcıların algılanan zorluk düzeyleri Borg Skalası ile değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 25 programında analiz edilmiş; normallik için Shapiro-Wilk testi, grup karşılaştırmaları için bağımsız ve bağımlı örneklem t-testleri, tekrarlı ölçümler için Repeated Measures testi uygulanmıştır.Elde edilen bulgulara göre, gruplar arası ön test karşılaştırmalarında yalnızca vole derinlik güç değişkeninde Tabata grubu lehine anlamlı fark saptanmıştır (p=0,038), diğer parametrelerde anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Son test sonuçlarında da vole derinlik güç değişkeninde Tabata grubu lehine anlamlı farklılık devam etmiştir (p=0,048). Borg Skalası ile değerlendirilen algılanan zorluk düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı fark belirlenmiştir. Gruplar arası diğer testlerde anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of tennis-specific high-intensity interval training (HIIT) protocols on selected motoric and physiological parameters in young tennis players. A total of 20 trained male tennis athletes, with a mean age of 21.15±1.08 years, mean height of 177.75±5.51 cm, mean body weight of 71.95±10.05 kg, and an average sports experience of 4.00±0.85 years, participated in the study. Participants were randomly assigned into two equal experimental groups: the Gibala group (n=10) and the Tabata group (n=10). The research spanned ten weeks; pre-tests were conducted in the first week, followed by eight weeks of group-specific training protocols, and post-tests were performed in the final week. The assessment protocol included flexibility tests, agility tests (T-test), countermovement jump, squat jump, standing long jump, 20-meter shuttle run test (maximal VO2 and running distance), sprint tests (5, 10, and 20 meters), and tennis skill tests (groundstroke depth power, volley depth power, accuracy power, service power, and quickness). After each training session, perceived exertion levels were recorded using the Borg Scale. Data were analyzed using SPSS 25; the Shapiro-Wilk test was used for normality, independent and paired sample t-tests for group comparisons, and repeated measures ANOVA for repeated measurements. According to the results, in the pre-test comparisons between groups, a significant difference was found only in the volley depth power variable in favor of the Tabata group (p=0.038), while no significant differences were observed in other parameters (p>0.05). Post-test results confirmed the significant difference in volley depth power in favor of the Tabata group (p=0.050). Perceived exertion levels also showed a statistically significant difference between groups.