Lazer proton terapi üzerine literatür çalışması
Literature study on laser induced proton therapy
- Tez No: 687759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kanser hastalıklarının tedavi yöntemlerinden biri olan radyoterapinin daha yeni ve hassas şekli proton terapidir. Sahip olduğu özellikler sayesinde insan sağlığını etkili bir şekilde koruduğu varsayılmaktadır. Yapılan araştırmalarda kanser teşhisi konulan hasta sayısı oranının yaklaşık % 4 olduğu belirtilmiştir. Kanser teşhisi konulan hastaların yarısından fazlasına radyasyon tedavisi uygulanmaktadır. Tedavi sürecinde hastalara cerrahi müdahalenin yanında en başarılı kanser terapisi olarak radyoterapi (ışın tedavisi) uygulanmaktadır. Işın tedavisi iyonlaştırılmış ışın kullanılarak kanser tedavisinde kullanılmasına rağmen, proton terapi yüksek uzaysal hassasiyeti ve yüksek dozlarla tümörü ışınlayabilmesi nedeniyle oldukça hızlı bir şekilde dikkat çeken terapi yöntemi olmuştur. Altmış yıla yakın bir süredir bilinen bu terapi tekniğinin tümör tedavisinde çok yoğun radyasyon prosedürü olduğu bilinmektedir. Bu da, proton demetinin sağlıklı dokularda koruyuculuğunun elektron ya da foton tedavisi uygulamalarına göre daha fazla olduğu anlamına gelmektedir. Hastalar için, bu proton ve ağır iyon (C+6) tedavisinin alınmasının yaratacağı dezavantaj olarak tedavi maliyetinin yüksek olması gösterilebilir. 2012 yılında yapılan araştırmalarda elde edilen sonuca göre, Dünya genelinde 39 parçacık terapi merkezinin bulunduğu belirtilmiştir. Bu merkezlerin, çoğunlukla, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya'da olduğu belirlenmiştir. Bu ülkelerin yanı sıra Kanada, Çin, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, İtalya, Güney Kore, Polonya, Rusya, Güney Afrika, İsveç, ve İngiltere'de de terapi merkezlerinin bulunduğu bilinmektedir. Şimdiye kadar hadron (proton veya karbon iyonu) terapi uygulanarak tedavi edilen hasta sayısının 100.000 civarında olduğu tespit edilmiştir. Tedavi edilen hasta sayısının yüksek olması nedeniyle bu hadron terapi tekniği günümüzde de varlığını ispat eden bir teknik haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, lazer güdümlü hadron kanser tedavisine doğru kaydedilen ilerlemeyi, radyoterapi tekniklerini, proton terapi tekniğinin Dünya'da ve Türkiye'deki durumunu ve radyoterapi merkezlerinin maliyet boyutunu inceleyerek radyoterapinin doğasında var olan muazzam potansiyeli göstermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Proton therapy is a more modernized and sensitive form of radiotherapy which is one of the treatment methods of canser diseases. It is assumed that is protects human health effectively thanks to its features. The number of patients diagnosed with canser was reported as % 4. More than half of the patients diagnosed with canser receive radiation therapy. In the course of treatment, surgical treatment is performed and the most successful radiation therapy is applied to the patients. Although radiation therapy has been used to treat canser using ionized radiation, proton therapy has become a remarkable therapy because of its high spatial sensitivity and its ability to irradiate the tumor at high doses. This therapy technique, which has been known for nearly sixty years, is known to have a very intensive radiation procedure in tumor treatment. This means that the protectiveness of the proton beam in healthy tissues is greater than in electron or photon therapy applications. The disadvantage of receiving this proton and heavy ion (C+6) treatment for patients can be shown to be the high cost of treatment. According to the results of the researches conducted in 2012, there are 39 particle therapy centers around the world. It was determined that these centers were mostly located in the United States and Japan. In addition to these countries, Canada, China, Czech Republic, France, Germany, Italy, South Korea, Poland, Russia, South Africa, Sweden, England are also found in the data obtained. So far, the number of patients treated with hadron (proton or carbon ion) therapy is around 100.000. Due to the high number of patients treated, this hadron therapy technique has become a proven technique today. This thesis study aims to show the tremendous potential of laser-guided hadron canser treatmen by examining the progress made towards canser treatment, radiotherapy techniques, the situation of proton therapy technique in the World and Turkey, and the cost dimension of its centers.