Otel performanslarının denge skor kartı ile karşılaştırmalı olarak ölçülmesi
Measuring the performance of hotels comparatively with balanced scorecard
  1. Tez No: 687760
  2. Yazar: MELEK ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT YİĞİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Konaklama işletmelerinin başarısında belirleyici olan çok sayıda etmen bulunmaktadır. Bu etmenler arasında satış miktarı, gelir düzeyi, maliyetler, katkı payı ve karlılık gibi finansal değişkenler yanında müşteri memnuniyeti, tekrar gelme oranları, hizmet kalitesi ve personel bağlılığı gibi finansal olmayan nitelikte değişkenler yer almaktadır. Dolayısıyla genellikle finansal ölçütlere dayanan klasik performans hesaplama yöntemleri sınırlı kalmaktadır. Bu nedenle hem finansal hem de finansal olmayan performans ölçütlerini birlikte ele alan kapsamlı yöntemlerin kullanılması gerekir. Denge Skor Kartı (DSK) bu gereksinimi karşılamak için geliştirilmiş çok boyutlu performans ölçme yöntemlerinden biridir. Bu çalışmada da söz konusu yöntemin konaklama işletmelerinde nasıl kullanıldığının gösterilmesi ve elde edilen sonuçların farklı işletmelerde karşılaştırmalı olarak nasıl değerlendirildiğinin ortaya koyulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are many factors that are decisive in the success of the accommodation enterprises. These factors include financial variables such as sales amount, income level, costs, contribution and profitability, as well as non-financial variables such as customer satisfaction, return rates, service quality and staff loyalty. Thus, classical performance calculation methods based on financial criteria are limited. Therefore, it is necessary to use comprehensive methods that handle both financial and non-financial performance criteria. Balance Score Card (DSK) is one of the multi-dimensional performance measurement methods developed to meet this requirement. In this study, it is aimed to show how the mentioned method is used in accommodation enterprises and to reveal how the results obtained are evaluated comparatively in different businesses.