Design of reactive power compensator and its filter reactor
Reaktif güç kompanzatörü ve filtre reaktörünün tasarımı
- Tez No: 68778
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
oz REAKTİF GÜÇ KOMPANZATÖRÜ VE FİLTRE REAKTÖRÜ TASARIMI Eliş Gülfıdan Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Muammer ERMİŞ Ocak 1997, 101 pages Bu çalışma kapsamında, reaktif güç konpanzatörlerinin ve bu kompanzatörlerde kullanılan reaktörlerin tasarımı incelenmiştir. Bu amaçla, birer harmonik üreticisi gibi davranan üç faz kontrollü ac-dc çeviricilerle donatılmış tipik bir endüstriyel fabrika ele alındı. 0°-90° arasında değişen farklı ateşleme açılarına göre reaktif güç ihtiyacı gözlendi. Ayrıca ac hat akımında meydana gelen bozulmalar incelendi. İlk olarak, reaktif güç kompanzatörü tasarımı için bir akış diyagramı geliştirildi ve EMTDC/PSCAD adı verilen bir simülasyon programı ile gerçek sistem parametrelerini kullanarak bir reaktif güç kompanzatörü tasarlandı.Bir başka deyişle kapasitörün ve reaktörün elektrik özellikleri belirlendi. Tasarlanan kompanzatörün herbir basamağı kontaktörlerle devreye alınıp çıkanlabilen basit bir LC filtreden oluşmaktadır. Bu kompanzatör, temel frekans 50Hz'de reaktif güç ihtiyacını karşılarken temel frekansın katlarında da hat akımındaki harmonikleri süzecek şekilde tasarlandı. Filtre frekansım belirlemeden önce değişik frekanslarda ac hat akımı incelendi. Filtre frekansının seçilmesinde en önemli faktör standartlarda verilen akım harmoniklerine uyabilecek en güvenli sistemi belirlemektir. Tasarlanan sistemin sadece bir basamağı gerçekleştirildi. Kapasitörler, standart kapasitör grupları arasından seçilirken reaktörler değişik özelliklerde mevcut olmadıklarından genellikle tasarımcı tarafından tasarlanırlar. Bu amaçla, bazı tasarım kriterleri ve bir reaktör tasarım akış diyagramı verildi.Son olarak, hesaplanan değerlerle üç faz bir reaktör üretildi ve bir kapasitör grubu satın alındı. Üretilen filtrenin performansı ODTÜ Elektrik Makinaları Laboratuvarı'nda test edildi. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN OF REACTIVE POWER COMPENSATOR AND ITS FILTER REACTOR Eliş Gülfıdan M. Sc, Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Muammer ERMİŞ January 1997, 101 pages This thesis deals with the analysis and design of reactive power compensators and its filter reactor. For this purpose, a typical industrial plant has been taken into account where a three phase fully controlled bridge rectifier has been considered as the load acting as a harmonic generator. Its reactive power requirement for different firing angles ranging from 0° to 90° has beeen observed. Also its distortion on the ac line currents has been examined. As a first step, a reactive power compensator design flowchart has been improved and a system design has been completed with a simulation program called EMTDC/PSCAD by using the actual system parameters i.e. electrical specifications of capacitors and reactors are determined.A reactive power compensator of contactor switched capacitor banks where each bank is a simple passive LC filter has been designed in such a way that it supplies the required reactive power consumed by the converter at the fundamental frequency filtering current harmonics at multiples of fundamental frequency. For filtering action, different tuning frequencies have been tried and their effects on the ac line currents have been examined. The most important factor in determining the tuning frequency is to be able to chose the most reliable system meeting the standart values for current harmonics. Only one stage of the designed system has been implemented. During the implementation, capacitors are ordered among the standart sizes but reactors are generally designed by the designer msince they are not available with a wide range of properties. Therefore some design fundamentals for building reactors have been presented and a reactor design flowchart has been given in this study. Finally, with the calculated values, a simple three phase reactor for the selected system has been manufactured and a capacitor bank has been bought. Performance of the manufactured filter unit is tested in Electrical Machinery Laboratory in METU. IV