Zihin haritalarının çoklu bütüncül yaklaşımla analizi bağlamında okul öncesi eğitim programında kullanılmasının değerlendirilmesi
Analysis of mind maps by means of multi complementary approach, evaluating the education program of pre-school
- Tez No: 687794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ BATDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada zihin haritası tekniğinin okul öncesi eğitim programı matematik kavramlarında yer alan“geometrik şekiller”kavramının öğretiminde kullanılmasının Çoklu bütüncül yaklaşım kapsamında incelenmesi amaçlanmıştır. Yaklaşım bağlamında ön bütüncül bilgi, son bütüncül bilgi ve bütüncül bilgi aşamaları sırasına uygun olarak uygulanmış olup araştırılan konu farklı analiz ve teknikler kullanılarak çeşitli boyutlarda incelenmiştir. Meta- tematik analiz sonrası zihin haritası tekniğinin akademik başarı üzerindeki etkisinin pozitif yönde ve geniş etki düzeyde yer aldığı belirlenmiştir (g= 0.964 ). Meta-tematik analiz sonucu ulaşılan alt temalar sonucunda zihin haritalarına olumlu bir tutumun olduğu görülmüştür. Deneysel aşamada ise araştırmacı tarafından geometrik şekilleri tanıma testi geliştirilmiş, deney ve kontrol gruplarına uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Nitel boyutta ulaşılan görüşlerinden ana ve alt temalara ulaşılmıştır. Çoklu bütüncül yaklaşım bağlamında son olarak ulaşılan tüm veriler sentezlenmiş, yapılan tüm aşamalar birbirleri arasında tutarlılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
It is aimed that using of mind maps in teaching geometric shapes inside pre-shool maths consepts,evaluating in the context of multi-comlementary approach . Multi-comlementary approach added by literatüre Batdi,Front Comlementary information,last Comlementary approach and Comlementary approach processes are applied in line with the order, are made examinations about the topic by using different analysis and techniques in various dimensions.It is determined that mind map technique has a positive and wide effect on academic successs after meta-tematic analysis.It is seen that there has been a positive behaviour on mind maps in the result of sub-themes. In the experimental phase in the second part of the work, it is developed tests of determining geometric shapes by researcher, it is applied on experimental and control group. It ıs seen that a big differency between experimental and control group, according to the results of the applied tests. Besides it is acquired ideas of observers in qualitative dimension and it is arrived by means of observers, main theme of mind maps on the effect of development area, sub-theme of effect of social affective development, mental development and advices on activities.Finally it is synthesized all of the datas in the context of multi comlementary approach and it is seen all the stages are consistent with each other.