Multiple sklerozlu hastalarda fiziksel egzersiz ile birlikte verilen bilişsel grup egzersizlerinin etkisi
The effect of cognitive group exercises in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 687811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ERKAN OĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma Multiple Sklerozlu hastalarda grup şeklinde yapılan kognitif rehabilitasyonun bilişsel işlevler üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Multiple Skleroz tanısı almış 20 kişi randomize yöntemle 10 kişilik iki gruba (çalışma ve kontrol) ayrılmıştır. Her iki gruba da tedavi öncesi bir dizi nöropsikometrik test uygulanmış olup 1. gruptaki hastalara grup şeklinde yapılan kognitif ve fiziksel rehabilitasyon müdahaleleri uygulanırken, 2. gruptaki hastalara evde uygulayıcı olmadan yapılabilen kognitif ve fiziksel rehabilitasyon müdahaleleri ilave edilmiştir. Hastaların dikkat fonksiyonu Sayı Menzili (ileri- geri) Testiyle, yürütücü fonksiyonları semantik ve fonemik kelime akıcılığı, görsel mekânsal algı Benton Çizgi Yönü Belirleme ve Benton Yüz Tanıma, bellek Sözel Bellek Süreçleri Testleriyle, global bilişsel becerileri Mini Mental Durum Değerlendirmesi, denge fonksiyonu Berg Denge testiyle değerlendirilmiştir. Hastalar haftada 2 gün, 6 hafta boyunca tedaviye alınmıştır. Müdahale grubuna, 30 dakika iyileştirici ve fonksiyonel yaklaşımların birleşmesinden oluşan kognitif rehabilitasyon programına ek 30 dakika fiziksel rehabilitasyon programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise evde uygulayabilecekleri şekilde oluşturulan aynı süre ve içerikli rehabilitasyon programı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the effect of cognitive rehabilitation on cognitive functions when performed as a group in patients with multiple sclerosis. 20 people diagnosed with Multiple Sclerosis were randomizes into two groups (study and control). A series of neuropsychometric tests were performed on both groups before the treatment. While 1st group patients (study group) has received cognitive and physical rehabilitation interventions as a group, 2nd group of patients (control group) were asked to perform these cognitive and physical rehabilitation interventions at home without the therapist factor. Attention function of the patients was assessed with Number Range (forward-back) Test; executive functions semantic and phonemic word fluency, visual spatial perception were assessed with Benton Line Direction Determination and Benton Face Recognition; memory was tested with Verbal Memory Process Tests; global cognitive skills were assessed Mini Mental State Assessment; and balance function was evaluated by Berg's Balance test. The patients have received training sessions 2 days a week for 6 weeks. İntervention group has received 30 minutes of cognitive rehabilitation program consisting of the combination of therapeutic and functional approaches and another 30-minute physical rehabilitation program. The rehabilitation program which was designed to be implemented at home, with the same duration and content was applied to the control group.