Ganoderma P. Karst. cinsine ait bazı türlerin antioksidan ve etken madde içeriklerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant and active substance contents of some species of Ganoderma P. Karst. genus
- Tez No: 687826
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Biology, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma ile G. adspersum, G. applanatum ve G. lucidum mantarlarının fruktifikasyon organlarından hazırlanan kahve formülasyonlarının antioksidan (FCR, FRAP, ORAC, DPPH, ve Demir şelatlama), enzim (alfa-amilaz, alfa-glukozidaz, pankreatik lipaz, kolinesteraz (AChE ve BChE)) inhibisyonu aktiviteleri ve biyoaktif kompozisyonu (HPLC-MS kullanılarak) istatiksel olarak incelenmiştir. Deneysel sonuçlar, G. lucidum formülasyonunun en yüksek miktarda fenolik bileşik içerdiğini ve G. applanatum ve G. adspersum formülasyonlarına kıyasla daha yüksek antioksidan ve enzim inhibisyonu aktivitelerine sahip olduğunu göstermiştir. Kromatografik çalışmalar Ganoderma formülasyonlarının kimyasal bileşimlerinin baskın bir şekilde fenolik asit (klorojenik, centisik, p-hidroksibenzoik, kafeik ve protokatekuik asit) bileşiklerinden oluştuğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçlar Ganoderma türlerinden elde edilecek olan formülasyonların nötrasötik, mikoterapötik veya biyoterapötik ajan eldesi veritabanı çalışmalarına katkı sunabileceklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, coffee formulations prepared from fruit bodies G. adspersum, G. applanatum and G. lucidum mushrooms were evaluated for antioxidant (FCR, FRAP, ORAC, DPPH, and metal chelation) and enzyme inhibitory (alpha-amylase, alpha-glucosidase, pancreatic lipase, and cholinesterase (AChE and BChE)) activities and bioactive composition. Experimental studies showed that G. lucidum formulation had the highest level of phenolics and higher antioxidant and enzyme inhibitory activities compared to G. applanatum and G. adspersum. Chromatographic studies showed that chemical composition of Ganoderma formulations composed of phenolic acids (chlorogenic, gentisic, p-hydroxybenzoic, caffeic, and protocatechuic acids) as major compounds. Obtained data showed that they might contribute database of nutraceuticals, mycotherapeutics and biotherapeutics agents prepared from Ganoderma species.