Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin öğretim stili tercihleri ve stillere yönelik değer algılarının incelenmesi
Examination of physical educationa and sports teachers' teaching style preferences and their value perceptions towards styles
  1. Tez No: 687825
  2. Yazar: ABDULKADİR HİDAYETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmanın amacı Şanlıurfa ilinde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin beden eğitimi öğretim stili tercihleri ve stillere yönelik değer algılarını ortaya koymaktır. Araştırmaya %40.6'sı kadın %59.4'ü erkek olmak üzere, yaş ortalaması 32.95, öğretmenlik deneyimi süresi ortalaması 1.32 olan toplam 615 beden eğitimi ve spor öğretmeni katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacı ile Kişisel Bilgi Formu ve Beden Eğitimi Öğretim Stilleri Anketi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde parametrik olmayan analiz yöntemi kullanılmış ve beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin cinsiyet (kadın, erkek), eğitim verdikleri okul kademesi (ortaokul, lise) ve öğretmenlik deneyimi süresine (10 yıl ve daha az, 11 yıl ve daha fazla) göre beden eğitimi öğretim stili tercihleri ve stillere yönelik değer algılarının farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak amacı ile Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin öğretim stili tercihlerinin cinsiyetlerine, eğitim verdikleri okul kademesine ve öğretmenlik deneyimi sürelerine göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu farklılıklara rağmen beden eğitimi ve spor öğretmenleri tarafından en fazla tercih edilen öğretim stilinin sırası ile“komut”,“alıştırma”ve“eşli çalışma”olduğu belirlenmiştir. Benzer şekilde bulgular beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin öğretim stillerine yönelik değer algılarının da cinsiyet, eğitim verilen okul kademesi ve öğretmenlik deneyimi süresine göre farklılaştığını ortaya koymuştur. Çalışmada en fazla değer verilen öğretim stillerinin yine“komut”,“alıştırma”ve“eşli çalışma”olduğu belirlenmiştir. Araştırmada cinsiyet, eğitim verilen okul kademesi ve öğretmenlik deneyimi süresinin, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin öğretim stili tercihleri ve stillere yönelik değer algıları kapsamında etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the physical education teaching style preferences and value perceptions of the physical education and sports teachers working in Şanlıurfa. A total of 615 physical education and sports teachers, 40.6% female and 59.4% male, with an average age of 32.95 and an average teaching experience of 1.32, participated in the study. Personal Information Form and Physical Education Teachers' Use of Teaching Styles and Perceptions of Styles Questionnaire were used to collect data in the study. In the analysis of the data obtained in the research, non-parametric analysis method was used and physical education and sports teachers were classified according to gender (female, male), school level (secondary school, high school) and teaching experience (10 years or less, 11 years and more). Mann Whitney-U test was used to reveal whether physical education teaching style preferences and value perceptions towards styles differ. The findings obtained in the study revealed that physical education and sports teachers' teaching style preferences differ according to their gender, school level and teaching experience. Despite these differences, it was determined that the most preferred teaching style by physical education and sports teachers were“command”,“practice”and“reciprocal style”, respectively. Similarly, the findings revealed that physical education and sports teachers' perceptions of teaching styles differ according to gender, school level and teaching experience. It was determined that the most valued teaching styles in the study were again“command”,“practice”and“reciprocal”. In the research, it was concluded that gender, school level and years of teaching experience were effective in terms of teaching style preferences and value perceptions of physical education and sports teachers.