Sazan (Cyprinus carpio) yavru yeminde soya küspesi yerine kabak (Cucurbita pepo) çekirdeği küspesi kullanımının büyüme performansı ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
The effects of soybean meal replacement with pumpkin (Cucurbita pepo) seed meal on growth performance and some hematological parameters of carp (Cyprinus carpio)
- Tez No: 687836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAKİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında, aynalı sazan (Cyprinus carpio) yavru yeminde soya küspesi yerine kabak (Cucurbita pepo) çekirdeği küspesi kullanımının balıkların büyüme performansı ve bazı kan parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla yemde soya küspesi yerine kabak çekirdeği küspesi (KÇK) %0 (Kontrol), %33 (KÇK33), %66 (KÇK66) ve %100 (KÇK100) oranında ikame yapılarak protein ve enerji değerleri benzer dört farklı deneme yemi hazırlanmıştır. Sazan yavruları, kapalı devre yetiştiricilik sisteminde bulunan 150 L hacmindeki 12 tanka her tankta 20 balık olacak şekilde tesadüfi olarak yerleştirilmiştir. Besleme denemesinde sazan balıkları hazırlanan deneme yemleriyle günde iki kez doyuncaya kadar 63 gün süreyle beslenmiştir. Deneme sonunda, kabak çekirdeği küspesi içeren yemlerle beslenen balıkların kontrol grubu balıklarına kıyasla daha iyi büyüme ve yem değerlendirme parametrelerine sahip olduğunu tespit edildi. Deneme sonu itibariyle KÇK66 grubunun deneme sonu ağırlığı, yüzde canlı ağırlık artışı, spesifik büyüme oranı ve yem dönüşüm oranı değerlerinin kontrol grubuna göre önemli derecede daha iyi olduğu belirlenmiştir (P < 0,05). Serum toplam protein, albümin, globülin, glikoz, alanin aminotransferaz ve aspartat aminotransferaz değerlerinin deneme grupları arasında benzer olduğu tespit edilmiştir (P > 0,05). Yemde kabak çekirdeği küspesi artışı ile serum kolesterol ve trigliserit değerlerinin ise azaldığı belirlenmiştir (P < 0,05). Sonuç olarak, geleneksel olmayan bir yem hammaddesi olarak kabak çekirdeği küspesi, aynalı sazan yeminde soya küspesi yerine kullanılmasının balıklarının büyüme performansı ve sağlık durumu üzerine olumsuz etki göstermediği, soya küspesinin %66'sı yerine kabak çekirdeği küspesi kullanımında en iyi büyüme ve yem değerlendirme oranı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of replacing soybean meal with pumpkin seed meal (PSM) as an alternative feed ingredient on growth performance, feed utilization, and biochemical parameters of mirror carp (Cyprinus carpio) fingerlings. Four isonitrogenous and isoenergetic experimental diets in which 0 (Control), 33 (PSM33), 66 (PSM66), and 100% (PSM100) soybean meal protein was replaced by equivalent percent of pumpkin seed meal protein were prepared and fed to triplicate groups of fish. The fish were randomly distributed to twelve 150 L fiberglass tanks connected to a recirculating aquaculture system. The fish were fed twice daily to the satiation level during the 63-day experimental period. The results indicated that fish fed diets containing pumpkin seed meal had better growth and feed utilization parameters compared to the control. Final weight, weight gain, specific growth rate, and feed conversion rate were significantly higher in PSM66 treatment compared with the control (P < 0.05). The serum biochemical parameters such as total protein, albumin, globulin, glucose, alanine aminotransferase and aspartate aminotransferase levels were similar among the treatments (P > 0.05), whereas serum cholesterol and triglyceride decreased with the increase of pumpkin seed meal in diets (P < 0.05). In conclusion, there was no adverse effect on growth performance and health status of mirror carp by 100% substituting soybean meal with pumpkin seed meal as a non‐conventional feed ingredient, and the optimum rate of replacement level was estimated to be 66%.