Miras hukukunda belirli mal bırakma
Specific bequest in the law of inheritance
  1. Tez No: 687835
  2. Yazar: FATMA OĞUZ TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL KOCAAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Miras hukukuna göre, mirasbırakanın ölümü anında malvarlığı, bir kül halinde kanunda belirlenmiş veya mirasbırakanın iradesi neticesinde atanmış olan mirasçılara geçmektedir. Ancak bazı durumlarda mirasbırakan ölüme bağlı tasarrufla, terekesinde bulunan belirli bir malı, mirasçı atama oluşturmamak kaydıyla bir kimse lehine kazandırmada bulunabilmektedir. Bu durumda miras hukukunda belirli mal bırakma meydana gelmektedir. İlgili çalışma kapsamında da mirasbırakanın iradesi neticesinde meydana gelen belirli mal bırakmanın kanunun sistematiği içindeki yeri, konusu, alacaklısı, borçlusu, kanunda sayılan çeşitleri, benzeri müesseselerden ayrımı, doğumu, muacceliyeti, teslimi, alacaklı haklarının durumu, tenkis ve geri isteme hakkı, belirli malın reddi, belirli malın terekede bulunmaması ve dava hakkı üzerinde durulmuştur. Belirli mal bırakma, her ne kadar 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nda düzenlenmiş olsa da uygulamada ve öğretide bu hususta birtakım belirsizlikler yaşanmaktadır. Özellikle öğretide“belirli mal bırakma”teriminin kullanılmasına yönelik eleştiriler yer almaktadır. Bu sebeple; kanun kapsamında yapılmış olan düzenlemelerin net bir şekilde anlaşılabilmesi ve yorumlanabilmesi, bu konunun tez konusu olarak seçilmesinin en önemli nedenidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the concept of specific bequest in terms of law of inheritance. According to law of inheritance, the patrimony pass to the legal or appointed heirs as a whole at the time of the legator's death. However, in some cases the legator can leave anyone a certain property in his estate with testamentary disposition provided that the heir is not appointed. In this case, specific bequest occurs in the law of inheritance.In this study; the legal position of specific bequest, the subject, creditor and debtor, forms provided by law, distinction from similar institutions, maturity, delivery, status of creditor rights, rights of reduction and reclaim, rejection of certain property, absence of certain property and right to litigation are emphasized. Although specific bequest has been regulated in the Turkish Civil Code numbered 4721, there are some uncertainties in practice and doctrine. Especially, there have been some criticisms about the usage of the concept of“specific bequest”. Therefore, the most important reason for choosing this subject as the thesis topic is to be able to clearly understand and interpret the regulations made within the scope of the law.