Postmodern sanat bağlamında malzeme olarak kumaş ve iplik
Fabric and fiber as a material in the context of postmodern art
- Tez No: 687873
- Danışmanlar: PROF. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
+ ve - , 0 ve 1'in sonsuz olanakları üzerine kurulu olan dokuma yani kumaş, sürekli temas halinde olduğumuz, yaşamsal bir malzemedir ve hayatın her alanında yer alır. Dünya üzerindeki neredeyse her coğrafyanın kültür ve endüstri tarihine işlenmiş olan kumaş, köken, anlam, malzeme ve manevi yönlerinden kaynaklı hem kültürler ötesi boyutları hem de güncel meselelerle iç içeliği ön plana çıkartan bir malzeme olmuştur. Bu özellikleri dolayısıyla sanat tarihi boyunca birçok sanatçı tarafından tercih edilen bir malzeme olarak kumaşın ve dolayısıyla ipliğin yer aldığı sanat yapıtları, duvar halılarından yerleştirmelere kadar çok geniş bir yelpazede gerçekleştirilmiştir. Resim, yerleştirme, fotoğraf, video gibi çok farklı disiplinlerde tekstil malzemelerini kullanan sanatçılar, kişisel hikayeleri üzerinden yapıtlar meydana getirseler de küresel dünyanın farklı coğrafyalarındaki toplumsal yapılarda da karşılık bulmuşlardır. Doğa, bellek, kültür, aidiyet gibi konularla kolayca ilişkilendirilebilen bir malzeme olarak kumaş, bir gereç olarak tuvalin de esas malzemesidir. Uygulama çalışmalarında tuval yüzeyinde oluşturulan espas denemeleri ile başlayan ve malzemenin taşıdığı anlamlar dolayısıyla postmodern insanın kişiliği ve kimliğiyle ilişkilendirilen kumaş, bireyin teğel teğel sökülen bir yamalı bohçadan ibaret olan personasıdır.
Özet (Çeviri)
Based on the endless possibilities of + and -, 0 and 1, weaving, that is, fabric, is a vital material that we are in constant contact with and takes place in all areas of life. The fabric, which has been processed into the cultural and industrial history of almost every geography in the world, has become a material that highlights both its transcultural dimensions and its intertwinedness with current issues, originating from its origin, meaning, material and spiritual aspects. Due to these features, works of art, in which fabric and therefore yarn are used as a preferred material by many artists throughout the history of art, have been realized in a wide range from tapestries to installations. Although the artists who use textile materials in many different disciplines such as painting, installation, photography and video create works based on their personal stories, they have also found a response in social structures in different geographies of the global world. As a material that can be easily associated with subjects such as nature, memory, culture and belonging, fabric is also the main material of the canvas as a tool. The fabric, which starts with the space trials created on the canvas surface in the application works and is associated with the personality and identity of the postmodern human due to the meanings of the material, is the persona of the individual, which consists of a patchwork bundle that is ripped off.