The resonant subject: Towards an ontology of listening
Öznenin dinleme ontolojisine doğru
- Tez No: 687874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN DENEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Müzik, Philosophy, Music
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez, seçilen felsefe ve ses çalışmaları aracılığıyla dinleme ve ses fenomenini in- celemektedir. Yanıtlamayı amaçladığı sorular ise şu şekildedir: Dinlemek ne anlama gelir? Dinlemek ve duymak arasındaki fark nedir? Ses nedir ve görsel nesnelerden farkı nedir? Ses, klasik nesnellik kavramlarını nasıl sorunsallaştırır? Öznellik ses ve dinleme ile nasıl oluşur? Ses, kişinin dünyayla ilişki kurma biçimi hakkında neyi açığa çıkarır? Dinleyerek felsefe yapmak ne anlama gelir; yani: dinlemek önemli bir felsefi araştırma modu mudur ve eğer öyleyse, ne şekilde yararlıdır? İncelenmesi okunması ve referanslanması gerçekleştirilmiş olan bu tezin literatürü, felsefe alanları (metafizik, ontoloji, epistomoloji, fenomenoloji) ve ses araştırmaları (akuzmatik, ses manzarası, sessel sanatlar, gestalt teorileri), yorumlama, sanat pratik- leri, politik ve sosyal teorilerden oluşmaktadır. Metodolojik olarak, bu tez Beşeri Bilimler üzerine yazılmış makaleler ve metinler- den yola çıkılarak modellenmiştir. Araştırma öncelikle, konuyla ilgili söylenecek il- gili ve önemli şeyleri olan tüm çeşitli düşünce biçimlerini sentezlerken, saygı duyu- lan teorik bir konumu üçgenleme girişiminde, geniş bir disiplin yelpazesinden yola çıkarak eleştirel literatürü gözden geçirmekten oluşuyor. Bu tezin sonucunda ortaya çıkan nihai sonuç, elbette, spekülatif bir sonuçtur, ancak bu karmaşık konuya yorum- layıcı çabalarla yeni bir bakış açısı getirme amacı güder. Bu yaklaşım ile ilgili olarak, kendisi için kör bir hakikat değil, deneyler üreten Adorno'nun çalışma metodolojisi örnek verilebilir. Bu tezin sonucunu kısaca özetlemek gerekirse, sesin doğası gereği ilişkisel bir feno- men olduğunu söylemek doğru olacaktır. Merkezi her yerde bulunan ve sınırı hiçbir yerde bulunmayan sesin“gerçekte”nerede konumlandığı konusunda bir pozisyon almak istensin ya da istenmesin, ses bedende, zihinde, nesnede ve mekanda aynı anda deneyimlenmesinin derin fenomenolojisinden uzaklaşamaz. Bir felsefe yapma biçimi olarak dinleme, kişiyi sesin her şeyi birbiriyle ilişkilendirme ve iç içe geçirme biçimiyle daha yakın temasa getirir. Dikkatli ve derin dinleme, tekil bir sonik dikkat nesnesini kavramanın ötesine geçer ve tüm nesnelerin titreştiği ve birbirini çalkaladığı, nesneler arası dinamik bir ontolojiyi harekete geçirdiği bir alana girer. Dinleme nasıl bir nesneler-arasılığı ortaya çıkarıyorsa, aynı zamanda bir özneler- arasılık algıları da ortaya çıkar. Sesli nesneler“nesnelliklerinde”,“ben”, bilinçli al- gılayıcıda kapsanamayacağı gibi, özne de sınırları bilinen taşa kazınmış bir şey değildir. Gerçekten de, sesin sınırsız özellikleri göz önüne alındığında, kişinin öznel- liğinin nerede bittiğini ve algı nesnesinin nerede başladığını ayırt etmek zordur. Belki de özne-nesne ayrımının bu şekilde düşünülmesi bile yanlış bir adlandırmadır. O halde, özneler-arasılık, dünyayla ilişkisi sürekli olarak modüle edilen ve böylece nesneler-arasılık karşılaşmalarıyla yeniden kurulan kişidir. Vizyonun sabitliği ve bakışın nesneleri, bu tür dinamik ontoloji hakkında teori oluşturmaya uygun değildir. O halde dinleme felsefesi önemlidir, çünkü söyleme katkıda bulunacak yeni ve önemli fikirleri olabilir. Tezin başlığında bulunan, rezonant özne, rezonansta anlam bulan bir öznedir. Anlam, sesin nesnesinde değil, daha çok, bir sesin, ister maddi ister zihinsel olsun, boşluk- larını çınlattığı ve güçlendirdiği bir öznenin, rezonantını bilinçli kılmak, mahrem olanını aydınlatmak için aktif katılımlarını üstlenmek ve sesli bir nesne ve titreşen bir dünya arasındaki ortak ilişkidir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates listening and sound through selected works of philosophy and sound studies. It raises and attempts to answer questions such as: What does it mean to listen? What is the difference between listening and hearing? What is sound, and how is it different to visual objects? How does sound problematise classic no- tions of objectivity? How is subjectivity constituted by sound and listening? What does sound reveal about the way one relates to the world? What would it mean to philosophise through listening; that is to say: is listening an important mode of philo- sophical enquiry, and if so, it what way is it useful? The literature read, and referenced, for this thesis was predominantly from the fields of philosophy (metaphysics; ontology; epistemology; phenomenology), sound stud- ies (acousmatics; soundscape studies; sound art; gestalt theory), hermeneutics, artist- ic practices and political and social theory. In terms of methodological approach, this thesis modelled itself on essays and texts from the Humanities. The research primarily consisted of reviewing critical literature from a wide range of disciplines, in an attempt to triangulate a theoretical position that paid homage to, while synthesising, all the varied schools of thought that had relevant and important things to say on the subject. The eventual conclusion is, of course, a speculative one, but one that hopefully seeks strategies for engaging with a complex topic, and one that is supported by interpretative efforts. Perhaps its worth remembering Adorno here, for whom an essay produces experiments, not blind truth,and is an open-ended enquiry that does not foreclose or exhaust what is a poten- tially limitless subject. To briefly summarise the conclusion of this thesis would be to say that sound is an inherently relational phenomenon. Its centre is everywhere and its boundary nowhere. Whether or not one wishes to take a position as to where sound is located 'in reality', does not take away from the profound phenomenology of sound being experienced in the body, in the mind, in the object and in space simultaneously. Listening, as a mode of philosophising brings one into closer contact with the way sound inter-relates and inter-penetrates all things. Attentive and deep listening goes beyond apprehending a singular sonic object of attention, and into a domain in which all objects vibrate and agitate each other, stimulating a dynamic ontology of inter- objects. Just as listening reveals an inter-objectivity, apprehensions of an inter-subjectivity emerge. Just as sonorous objects cannot be contained in their 'objectivity', the 'I', the conscious perceiver, the subject is not something set in stone with its boundaries known. Indeed, given the edgeless quality of sound, it's difficult to discern where one's subjectivity ends and the object of perception begins. Perhaps it's incorrect to even conceive of a separation between subject-object in this way. The inter-subject, then, is one whose relation to the world is continuously modulated, and thusly recon- stituted, by their encounter with inter-objects. The fixity of vision and objects of the gaze do not lend themselves to theorising about this type of dynamic ontology. A philosophy of listening is significant, then, for it may have novel and important ideas to contribute to the discourse. As for the title, a resonant subject is a subject which finds meaning in resonance. Meaning is not found in the object of sound, but rather the way in which a sound re- sounds and amplifies spaces, whether material or mental, and the manner in which a subject brings their active participation to bear in rendering the resonant conscious, illuminating the intimate co-relation between the subject, a sonorous object and a vibrating world.