Raw 264.7 makrofajında lipopolisakkarit (lps) ile indüklenen inflamasyon üzerine sisteinil lökotrien 1 reseptör antagonistlerinin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of cysteinyl leukotriene 1 receptor antagonists on lipopolysaccharide (lps)-induced inflammation in raw 264.7 macrophage
- Tez No: 883168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP NİL ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnflamasyon, herhangi bir dokuda travmatik, enfeksiyöz, post-iskemik, toksik veya otoimmün hasara yanıt olarak ortaya çıkabilen çözünür faktörler ve hücreler arasındaki karmaşık bir etkileşimler dizisidir. Süreç normalde enfeksiyondan kurtulmaya ve iyileşmeye yol açar, Bununla birlikte, hedeflenen yıkım ve yardımlı onarım uygun şekilde aşamalandırılmazsa, inflamasyon lökositler, lenfositler veya kollajen tarafından kalıcı doku hasarına yol açabilir. İnflamasyon, zamanlama ve bağlama bağlı olarak, ikili veya daha yüksek dereceli sinyallerin her bir taahhüdü tırmandırdığı, git sinyallerinin durma sinyallerini tetiklediği ve enflamatuvar yanıta aracılık etmekten sorumlu moleküllerin de bunu baskıladığı kontrol noktaları açısından düşünülebilir. Lökotrienler, reseptör aktivasyonu, fiziksel uyaranlar ve hücreler arası kalsiyumu artıran herhangi bir uyarı ile birlikte antijen-antikor etkileşimi dahil olmak üzere birçok tetikleyiciye yanıt olarak sentezlenir. Bu moleküller, 5-lipoksijenaz enzim yolu yoluyla araşidonik asidin parçalanmasıyla endojen olarak oluşturulur. Sisteinil lökotrienler esas olarak eozinofiller, mast hücreleri, monositler ve makrofajlar tarafından salgılanır. Bu yol nihayetinde, artmış vasküler geçirgenlik, eozinofillerin hava yolu dokularına akışı, artmış mukus üretimi–astım patojenitesi ile ilişkili genel inflamatuar etkiler dahil olmak üzere çeşitli fizyolojik aktivitelere sahip birkaç lökotrien türü üretir. Çalışmamızda, Sisteinil Lökotrien 1 Reseptör Antagonistleri (montelukast, zafirlukast ve pranlukast)'nin inflamasyon ile olan ilişkilerinin ortaya çıkarılması ve bunların antienflamatuar etki açısından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Inflammation is a complex set of interactions between soluble factors and cells that can occur in response to traumatic, infectious, post-ischemic, toxic, or autoimmune damage to any tissue. The process normally leads to recovery and recovery from infection. However, if targeted destruction and assisted repair are not appropriately staged, inflammation can lead to permanent tissue damage by leukocytes, lymphocytes, or collagen. Depending on the timing and context, inflammation can be thought of in terms of checkpoints where binary or higher-order signals escalate each commitment, go signals trigger stop signals, and molecules responsible for mediating the inflammatory response suppress it. Leukotrienes are synthesized in response to a number of triggers, including receptor activation, physical stimuli, and antigen-antibody interactions with any stimulus that increases intracellular calcium. These molecules are generated endogenously by the breakdown of arachidonic acid via the 5-lipoxygenase enzyme pathway. Cysteinyl leukotrienes are mainly secreted by eosinophils, mast cells, monocytes and macrophages. This pathway ultimately produces several leukotriene species with various physiological activities, including increased vascular permeability, influx of eosinophils into airway tissues, increased mucus production – general inflammatory effects associated with asthma pathogenicity. Our study aimed to reveal the relationship between Cysteinyl Leukotriene 1 Receptor Antagonists (montelukast, zafirlukast and pranlukast) and inflammation and to evaluate their anti-inflammatory effects.