Dinamik sıvı ektraksiyon yöntemi ile içime hazır siyah çay üretiminin araştırılması
Investigation of the ready to drink black tea production by dynamic liquid extraction system
- Tez No: 920546
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET LEVENT İNANÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında, içime hazır hızlı Türk siyah çayı elde etmek için bir gıda prosesi olan dinamik sıvı ekstraksiyon sistemi kullanılmıştır. Sistem, sürekli çözücü döngüsü ve kapalı devre (atmosfere açık olmayan) olarak tasarlanmış ve laboratuvar ortamında deney düzeneği hazırlanmıştır. Her döngü, sabit sıcaklıkta (85±3℃), 30 saniyeye ayarlanmış ve beş ayrı döngü (30, 60, 90, 120 ve150s) yapılmıştır. Ayrıca sistemde oksijenlendirilmiş saf su da kullanarak çay kalitesine etkileri araştırılmıştır. Çayların fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri geleneksel çay demleme yöntemi ile elde edilen örnekle karşılaştırılmıştır. Oksijenlendirilmiş su (oksijenli su) ve oksijenlendirilmemiş su (oksijensiz su) kullanılarak elde edilen çay örnekleri sırasıyla O ve OS olarak, geleneksel çay demleme işlemiyle elde edilen siyah çay R (referans örneği) olarak kodlanmıştır. Örneklerin toplam fenolik madde, teaflavin, tearubigin, teabrownin, toplam renk, parlaklık, Hunter Lab, DPPH antioksidan aktivite, uçucu bileşen ve duyusal özellikleri belirlenmiştir. R, O ve OS örneklerinin toplam fenolik madde içerikleri sırasıyla 3.137, 1.867-2.707 ve 2.079-2.831 mg GAE/g aralığında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a food process, dynamic liquid extraction system, was used to obtain ready-to-drink Turkish black tea. The system was designed as a continuous solvent cycle and closed circuit (not open to the atmosphere) and an experimental setup was prepared in a laboratory environment. Each cycle was set at a constant temperature (85±3℃), 30 seconds and five separate cycles (30, 60, 90, 120 and 150s) were performed. In addition, oxygenated pure water was used in the system to investigate the effects on tea quality. The physical, chemical and sensory properties of the teas were compared with the sample obtained by the traditional tea brewing method. Tea samples obtained using oxygenated water (oxygenated water) and non-oxygenated water (deoxygenated water) were coded as O and OS, respectively, and black tea obtained by traditional tea brewing process was coded as R (reference sample). Total phenolic substance, theaflavin, thearubigin, theabrownin, total color, brightness, Hunter Lab, DPPH antioxidant activity, volatile component and sensory properties of the samples were determined. Total phenolic substance contents of R, O and OS samples were found to be in the range of 3.137, 1.867-2.707 and 2.079-2.831 mg GAE/g, respectively.