İş sırrının korunması ve rekabet yasağı sözleşmesi
Protection of business secret and non-competition agreement
  1. Tez No: 687879
  2. Yazar: IŞILAY YAPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP LİMONCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İşçinin iş sözleşmesi gereği, iş ilişkisi sırasında işletmeye ait özel bilgilere, işletmenin faaliyet alanına, işverenin iş sırlarına ve müşteri çevresine ilişkin önemli bilgilere vakıf olması mümkündür. İş sırrı niteliğindeki bilgilerin iş ilişkisinin bitiminden sonra kullanılması işverenin piyasadaki rekabet gücünü oldukça zayıflatacak bir durumdur. Bu tehlikeye karşı işverenin haklı menfaatinin korunması için işçilerin çalıştıkları süre boyunca işverenleriyle rekabet etmesi kanunen yasaklanmış ve iş sözleşmesinin sona ermesiyle birlikte kanunda belirtilen sınırlamalar doğrultusunda işçi ile yapılan rekabet yasağı sözleşmesi imkanı işverene sağlanmıştır. Kural olarak rekabet yasağı sözleşmesi tek tarafa borç yükleyen bir sözleşmedir. Rekabet yasağı sözleşmesi ile birlikte işçi işveren ile olan hizmet sözleşmesinin son bulmasından sonra belirlenen yerlerde, belirlenen süreyle ve belirlenen konularda işvereni ile rekabet etmemekle yükümlü olur. Ancak işçi iş sözleşmesinin sona ermesiyle birlikte işvereni ile rekabete girişecek bir davranıştan kaçınma borcu altındayken işverenin her hangi bir karşı edimde bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu durum işçinin ekonomik geleceğini tehlikeye düşürmektedir. Zira rekabet yasağı kaydı, işçinin anayasa ile korunan çalışma özgürlüğüne önemli bir müdahaledir. Rekabet yasağı kaydı, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 444 ile 447. maddelerinde düzenlenmiştir. Her ne kadar rekabet yasağı sözleşmesi mevcut hükümler çerçevesinde düzenlenmiş ve bir takım sınırlamalara yer verilmişse, işçinin ekonomik geleceği ve işverenin korunması gereken haklı menfaati arasındaki dengeyi sağlayabilme açısından yetersiz kalmıştır. Kanaatimizce bu dengenin sağlanması ve olması gereken hukuk düzeyine ulaşabilmek adına yeni bir yasal düzenlemenin yapılması isabetli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Under favour of the employment contracts,it is possible for the employee to have knowledge abvout employers private informations, the business secrets and also can acces the customer environments during the business relations.After the termination of contract of employment, the usage of employers business secret informations may weaken the employers competitive power in the market. In order to protect the rightful interests of the employer, there is a contract which called non-competition agreements. The non, competetition registration is regulated in articles 444 and 447 of the number of 6098 Turkish Code of Obligations. Although the non-competition agreement is regulated within the framework of the existing provisions and some restrictions, there is an insufficiency in terms of en-suring the balance between the economic future of the worker and the rightful inter-est of the employer that should be protected. In our opinion, it would be appropriate to make a new legal arrangement in order to achieve this balance and to reach the required legal level.