Rekabet yasağı sözleşmesi
Non-competition agreement
- Tez No: 966546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ UMUT ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmamızda, işçi ile işveren arasında akdedilen“Rekabet Yasağı Sözleşmesi”teorik ve uygulamaya ilişkin yönleriyle kapsamlı bir şekilde irdelenmiştir. Günümüzde işverenler, iktisadi menfaatlerini koruma amacıyla rekabet yasağı sözleşmesine sıkça başvurmaktadır. Bu bağlamda rekabet yasağı sözleşmesi, bir taraftan işverenin meşru iktisadi menfaatlerinin korunmasına hizmet ederken; diğer taraftan, iktisadi ve sosyal yönden zayıf konumda bulunan işçinin çalışma ve sözleşme özgürlüğünü önemli ölçüde sınırlandırmaktadır. Bu nedenle, çalışmamızda rekabet yasağı sözleşmesi ele alınırken tarafların karşılıklı menfaatleri özellikle göz önünde bulundurulmuştur. Çalışmamız; giriş, üç ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Bu kapsamda çalışmamızın birinci bölümünde, rekabet yasağı sözleşmesinin tanımı, hukuki niteliği, tarafları ve diğer hukuki kurumlarla ilişkisi gibi genel özellikleri açıklanmıştır. İkinci bölümde ise, rekabet yasağı sözleşmesinin kurulması, geçerlilik koşulları ve kapsamı, güncel yargı kararları ışığında incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, rekabet yasağı sözleşmesine aykırılığın hüküm ve sonuçları, sözleşmenin sona ermesine yol açan özel ve genel sebepler ile rekabet yasağı sözleşmesinden doğan uyuşmazlıklarda görevli ve yetkili mahkeme sorunu, güncel yargı kararları ve öğretideki tartışmalar ışığında değerlendirmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the“Non-Competition Agreement”concluded between employee and employer is examined in depth from both theoretical and practical perspectives. In contemporary practice, employers frequently make use of non-competition agreements with the aim of protecting their economic interests. In this regard, while the non-competition agreement serves to secure the employer's legitimate economic benefits, it also considerably restricts the employee's freedom of work and contract, given the employee's relatively weaker economic and social position. For this reason, this study gives special consideration to the mutual interests of the parties in its analysis of non- competition agreements. The thesis is structured into an introduction, three main chapters, and a conclusion. The first chapter addresses the general characteristics of the non-competition agreement, including its definition, legal nature, parties, and its relationship with other legal institutions. The second chapter analyses the formation, validity requirements, and scope of the non-competition agreement, with reference to recent judicial decisions. The third and final chapter evaluates the legal consequences of abreach of the non-competition agreement, the specific and general grounds for its termination, as well as the issues concerning jurisdiction and competence in disputes arising from non-competition agreements, in light of recent judicial decisions and scholarly debate.