COVİD-19 pandemisinde bireylerin ortoreksiya eğilimleri ile beslenme durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between orthorexia tendencies and nutritional status of individuals in the COVİD-19 pandemic
  1. Tez No: 687901
  2. Yazar: RABİA BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDE KILIÇALP KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışma ortorektik olan kişiler ile ortorektik olmayan bireylerin pandemide beslenme durumlarının saptanması ve ilişkinin incelenmesi, pandemide 18 yaşından büyük gönüllü katılımcıların ve ortorektik bireylerin beslenme durumlarındaki değişimlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1129 kişi katılmış, 18 yaşından küçük olunması, soruların eksik/hatalı doldurulması sebebi ile 297 kişi çalışmadan çıkarılmış ve 832 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında 'ORTO-11 Testi' ve 'Covid-19 Pandemisinde Bireylerin Ortoreksiya Eğilimleri ile Beslenme Durumları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi amacıyla Anket Formu' geliştirilmiştir. Çevrimiçi şekilde google e-formlar üzerinden gerçekleştirilen çalışmada katılımcılardan gönüllü olanların anket formu ve ORTO-11 ölçeğini doldurmaları istenmiştir. Araştırmada verilerin istatistiksel değerlendirmesi IBM SPSS 22 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmadaki verilerin normal dağılımlarının analizi için Kolmogorov Smirnov Testi kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlerin analizinde Mann-Whitney U Testi, bağımlı değişkenlerin analizinde Wilcoxon T Testi, kategorik değişkenlerde ise Pearson Ki-Kare ve Fisher Freeman Halton testleri kullanılmıştır. Tanımlayıcı değer olarak nicel veriler için aritmetik ortalama ± standart sapma, nitel veriler için yüzde ve frekans değerleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the nutritional status of orthorexic and non-orthorexic individuals in the pandemic and to examine the relationship, and to examine the changes in the nutritional status of volunteer participants over 18 years of age and orthorexic individuals in the pandemic. Material and Methods: 1129 people participated in the study, 297 people were excluded from the study due to being under the age of 18 and filling in the questions incorrectly and 832 participants were included in the study. In order to collect the data, the 'ORTO-11 Test' and the 'Questionnaire Form' were developed in order to examine the relationship between the Orthorexia Tendency and Nutritional Status of the Individuals in the Covid-19 Pandemic. In the study, which was carried out online via google e-forms, the participants were asked to fill in the volunteer questionnaire and the ORTO-11 scale. Statistical evaluation of the data in the study was made using the IBM SPSS 22 package program. Kolmogorov Smirnov Test was used to analyze the normal distribution of the data in the study. Mann-Whitney U Test was used in the analysis of independent variables, Wilcoxon T Test was used in the analysis of dependent variables, and Pearson Chi-Square and Fisher Freeman Halton tests were used in the analysis of categorical variables. Arithmetic mean ± standard deviation for quantitative data, percentage and frequency values for qualitative data were used as descriptive values.