Farklı tekniklerle üretilen titanyum altyapılı porselen kronların klinik takibi ve değerlendirilmesi
Clinical follow-up and evaluation of porcelain veneering titaniumproduced by different techniques
- Tez No: 687908
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TOKSAVUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüz diş hekimliğinde metallere alternatif estetik materyaller bulunmasına rağmen sabit restorasyonlarda, metal altyapılı seramik restorasyonlar güncelliğini korumaya devam etmektedir. Titanyum ise diş hekimliğinde yüksek biyouyumluluğu, düşük yoğunluğu, düşük ısı iletkenliği, korozyona karşı yüksek direnciyle uzun yıllardır kullanılan bir metaldir. Ancak titanyum, işlenebilirliği ve porselenle bağlantısı zor bir metaryaldir. Bu kısa dönemli klinik prospektif çalışmada farklı tekniklerle üretilmiş titanyum altyapılı porselen kronların klinik olarak karşılaştırılmalı değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne molar dişlerindeki madde kaybı şikayeti ile başvuran ve bu şikayetlerinin kaplama ile tamamlanmasını talep eden hastalara 40 adet kron yapılmıştır. Birinci gruba 20 adet CAD/CAM, ikinci gruba 20 adet konvansiyonel döküm tekniğiyle titanyum altyapılı porselen kronlar yapılmıştır. Hastalar 0-3-6-12 ve 18 ay takip edilmiş, bu takip seanslarında World Dental Federation (FDI) kriterlerine göre alınan verilerin istatistiksel değerlendirmeleri yapılmıştır. Radyografik ve klinik muayeneleri yapılan hastaların diş preparasyonu dişin anatomik formuna uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Dişlerin preparasyonu tamamlandıktan sonra polivinil siloksan ölçü maddesiyle tüm diş arkının ölçüsü alınmıştır. Laboratuvar aşamasında, konvansiyonel yöntemle dökümü gerçekleştirilecek olan titanyum altyapılı seramik grubunun dökümü, ergitme argon atmosferi altında yüksek frekanslı indüksiyon cihazı kullanılarak yapılmıştır. CAD/CAM yöntemiyle üretilen titanyum altyapıların hazırlanışı için elde edilen modeller dijital tarayıcıyla dijital ortama aktarıldıktan sonra dizaynı gerçekleştirilmiştir. CNC kazıma makinesinde altyapıların üretimi tamamlanmıştır. Ardından tesviyeleri gerçekleştirilen titanyum altyapıları prova için kliniğe gönderilmiştir. Metal altyapıların uyumları klinikte ağız içinde kontrol edildikten sonra altyapılar, üst yapı seramiğinin yüklenmesi için tekrar laboratuvara gönderilmiştir. Altyapılara titanyum alt yapılar için özel üretilmiş olan düşük ısı porseleni yüklenip dentin prova için kliniğe gönderilmiştir. Kenar uyumu, kontaktı ve oklüzyonu kontrol edildikten sonra restorasyonlar, glazüre gönderilmiştir. Glazürü tamamlanan restorasyonların hasta ağzında son uyum kontrolleri tekrar yapılmıştır. Simantasyon, çinko polikarboksilat simanla üretici firmanın önerileri doğrultusunda toz-likit oranlarında karıştırılarak gerçekleştirilmiştir. 0, 6, 12 ve 18. aylarda kontrol seanslarına çağrılan hastaların FDI kriterlerine estetik, fonksiyonel ve biyolojik özellikleri değerlendirilmiştir. 18 ay boyunca restorasyonların hiçbirinin yeniden yapılması gerekmemiştir. Yapılan istatiksel analizler sonucunda iki grup arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Çalışmada yer alan hastalarımızın kontrol seansında yapılan muayene ve yapılan ağız içi değerlendirmelerinin sonucunda CAD/CAM ve döküm yöntemiyle üretilen restorasyonların başarılı sonuçlara sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although there're alternative aesthetic materials to metals in today's dentistry, metal-based ceramic restorations continue to be up-to-date in fixed restorations. Titanium is a metal that has been used in dentistry for many years with its high biocompatibility, low density, low thermal conductivity and high resistance to corrosion. However, titanium is a difficult material to cast and bond with porcelain. In this short-term clinical prospective study, it was aimed to clinically compare titanium porcelain crowns produced by using different techniques. For this purpose, 40 crowns were made for the patients who have applied to Ege University Faculty of Dentistry with the complaint of loss of substance in their molar teeth and requested these complaints to be completed with veneers. 20 titanium porcelain crowns with CAD/CAM technique were made for the first group, and 20 titanium porcelain crowns were made for the second group by using conventional casting technique. The patients were followed for 0-3-6-12-18 months, and statistical evaluations were made according to the FDI criteria in these follow-up sessions. After patient's radiographic and clinical examinations, tooth preparation process was carried out accordingly. Following the preparation process, impressions were taken with polyvinyl siloxane impression material. At the laboratory stage, the casting of restoration, which will be casted with the conventional method, was carried out using a high-frequency induction device under a melting argon atmosphere. The models obtained for the preparation of titanium frameworks produced by the CAD/CAM method were transferred to the digital environment with a digital scanner and their design was carried out. The production of the restoration has been completed on the CNC milling machine. Then, the titanium frameworks were sent to the clinic for rehearsal. After the metal frameworks were tested in the mouth in the clinic, the frameworks were sent back to the laboratory for the restoration ceramic to be loaded. Low temperature porcelain specially produced for titanium restoration was loaded on the restoration and sent to the clinic for dentin rehearsal. After checking the edge compatibility, contact and occlusion, the restorations were sent to the glaze. Final controls were carried out again in the patient's mouth of the restorations whose glaze was completed. Cementation process was carried out with zinc polycarboxylate cement in powder-liquid ratios in accordance with the manufacturer's recommendations. The aesthetic, functional and biological characteristics of the patient's crowns who were called for control sessions at 0-6-12 and 18 months were evaluated according to the FDI criteria. For 18 months, none of the restorations required replacement. As a result of the statistical analysis, no significant difference was found between the two groups. As a result of the examination and intraoral evaluations made in the control session of our patients in the study, it was observed that the restorations produced by CAD/CAM and casting method resulted successfully.