Takım tezgâhlarında gürültü seviyelerinin yanıt yüzey yöntemi ile optimizasyonu
Optimization of noise levels on tool machines using the response surface method
- Tez No: 687907
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KARAÇAM, DOÇ. DR. SERDAR MERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, imalat endüstrisinde çalışanların maruz kaldığı gürültüyü azaltmak için takım tezgâhlarında, talaş kaldırma esnasında uygun kesme parametrelerinin seçimi ile çıkan sesin azaltılacağı düşünülmüş ve kesme parametrelerinden; ilerleme miktarı, kesme hızı ve talaş derinliği olmak üzere üç değişkenli, üç seviyeli ve iki hedef fonksiyonlu bir deney planı oluşturulmuştur. Deneyler CNC freze tezgâhında AISI 2714 kalıp çeliği ve EN AW 6013 kalıp alüminyum olmak üzere iki farklı malzemede yapılmıştır. Kesme parametrelerinin hedef fonksiyona olan katkısını araştırmak için Yanıt Yüzey Yönteminde 'Merkezi Kompozit Tasarım'(MKT) kullanılarak analiz edilmiş ve kesme parametrelerinin, tezgâh sesi ve iş parçası yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Deneysel sonuçlara regresyon analizi yapılarak, ses ve yüzey pürüzlülüğünün tahmin edilebilmesi için matematiksel modeller geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is thought that a selection of appropriate cutting parameters on the machine tools used in the manufacturing can reduce the noise that workers are exposed. An experiment plan is formed with respect to three variables of cutting process which are feed rate , cutting speed and depth of cut , and the experiment also has three levels and two target functions. The experiments were carried out on a CNC milling machine in two different materials: AISI 2714 steel and EN AW 6013 aluminum. Response Surface Method was analyzed using“Central Composite Design”(MKT) in order to investigate the contribution of these parameters to the target function. The effects of cutting parameters on the machine sound and surface roughness were also determined. Mathematical models have been developed in order to predict sound and surface roughness by applying regression analysis to the experimental results.