Farklı üretim teknikleriyle hazırlanmış metal alt yapılar ile üzerlerine pişirilmiş porselenlerin bağ dayanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of bond strength of metal substructures prepared by different production techniques and porcelaines
  1. Tez No: 502815
  2. Yazar: EBRU NUR IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ALADAĞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Diş kayıpları insanlarda fonksiyonel ve estetik açıdan olumsuz sonuçlara sebep olmaktadır ve bu sebeple protetik olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Diş eksikliklerinde metal seramik restorasyonlar, protetik tedavi amacıyla uzun süredir kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji ve artan estetik taleplerle birlikte kullanımı gittikçe artarak, günümüzde sık kullanılan tedavi seçeneklerinden biri olmuştur. Kron-köprü protezlerinde porselen kullanımının öncelikli sebebi, estetik açıdan doğal dişlerle uyumlu olmaları ve biyolojik uyumudur. Esnemeye karşı direnci olmayan porselenin ağızda çiğneme kuvvetleriyle kırılmasını önlemek amacıyla rijit bir altyapı olarak metal alaşımları kullanılırlar. Bu amaçla farklı metal alaşımları kullanılabilmektedir. Altın alaşımları önceleri daha çok tercih edilirken günümüzde kobalt-krom, titanyum, zirkon gibi alt yapılar tercih edilebilmektedir. Restorasyonların klinik başarısı için metal alt yapı ile porselen arasında kuvvetli bir bağlantı olması önemlidir. Farklı içeriklerdeki metal alaşımları, geleneksel olarak döküm yöntemiyle senelerdir yapılmaktadır. Son yıllarda dental alandaki teknolojik gelişmelerle metal alaşımların yapım yöntemleri geliştirilmiştir ve günümüzde metal alaşımların yapımında CAD/CAM (Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing) ve Lazer Sinter teknolojilerinin kullanımı popüler hale gelmiştir. CAD/CAM ve Lazer Sinter tekniğinde restore edilecek dişsiz alanın dijital ölçüsü alındıktan sonra, ilk aşama olarak alt yapının bilgisayar destekli dizaynı yapılır ve ikinci aşama olarak bu dijital dizaynın üretimi yapılır. Metal üzerine işlenecek olan porselenlerin farklı markaları mevcuttur ve dental laboratuvarlarda farklı markalar kullanılmaktadır. Literatürde metal ve porselen arasındaki bağlantıyla ilgili çalışmalar bulunmasına rağmen, yeni CAD/CAM ve Lazer Sinter teknikleriyle üretilen metaller ile farklı markalardaki porselenlerin bağlantılarının kaşılaştırılmasıyla ilgili fazla çalışma yoktur. Farklı metal üretim tekniklerinin farklı markalardaki porselen bağlantılarıyla olan karşılaştırmalarının araştırılması gerekmektedir. Bu in-vitro çalışmanın amacı; döküm, milleme ve lazer sinter yöntemleriyle hazırlanan Co-Cr metal alt yapı materyallerinin, üç farklı porselen markası (Noritake Ex3, Ceramco3, Vita VMK Master) ile olan bağ dayanımlarının karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla üç farklı porselen markası Co-Cr metal örnekleri üzerine pişirilmiş (n:12), 5000 termal siklus sonrası makaslama testi uygulanmıştır. Sonuç olarak farklı metal üretim tekniklerinin bağ dayanımları arasında istatiksel olarak anlamlı fark olmadığı görülmüştür (p>0,05). Farklı marka porselenlerin metal örneklerle yapmış oldukları bağ dayanımları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur (Vita VMK Master> Ceramco3> Noritake Ex3) (p0,05).
Özet (Çeviri)
Tooth loss causes functional and aesthetic disadvantages in humans and needs to be treated prosthetically. Metal ceramic restorations are used for prosthetic treatment for a long time in tooth deficiencies. With increasing use of technology and aesthetic demands, metal ceramic restorations are becoming frequently used treatment options for complicated cases. The primary reason for the using of porcelain for making crowns and bridge prostheses is that they are aesthetically and biologically compatible with natural teeth. Metal alloys are used as a rigid base in order to prevent breakage of the non-resistant ceramic by chewing forces in the mouth. Different metal alloys can be used for manufacturing of restorations. Formerly gold alloys were preferred for making restorations, but today cobalt-chromium, titanium, and zircon can be preferred. For the clinical success of restorations it is important that there is a strong connection between the metal substructure and the porcelain. Metal alloys with different metal contents are made with casting method for many years. In recent years, technology of producing dental metal alloys have improved with the dental technological developments and nowadays the use of CAD/CAM (Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing) and Laser Sinter technology in manufacturing of metal alloys has become popular. CAD/CAM and Laser Sinter manufacturing technique is firstly the digital dimension of the toothless area is taken. Then infrastructure of dental restoration is digitally designed with computer and the digital design is produced with metal alloy. There are many different brands of porcelains to be processed on metal and different brands are used in dental laboratories. Although there are studies in the literature about the connection between metal and porcelains, there is not much research on the connection of metals produced with new CAD/CAM and Laser Sinter techniques and porcelains in different brands. It is necessary to investigate the comparision of the adhesion of the different metal production techniques and the porcelain in different brands. In this study, bonding strengths of Co-Cr metal infrastructure materials prepared with casting, milling and laser sinter production methods and porcelains with three different brands (Noritake Ex3, Ceramco3, Vita VMK Master) were mechanically tested. For this purpose, three different porcelain brands were builded to Co-Cr metal samples (n: 12) and after 5000 thermal cycles shear test applied. As a result, no significant difference was found between bond strengths of different metal production techniques (p>0,05). It has been found that there is a significant difference between the bond strengths of different brand porcelains and metal specimens (Vita VMK Master> Ceramco3> Noritake Ex3) (p0,05).