Acarlar Gölü longoz ormanı sulak alanında ekosistem hizmetlerinin kıymetlendirilmesi
Valuation of ecosystem services in longos Acarlar Wetland
  1. Tez No: 687930
  2. Yazar: ASİYE DÜŞÜNCELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde doğanın insanlara sunduğu her türlü ürün ve hizmet ekosistem hizmetleri olarak adlandırılmaktadır. Bu yaşam-destek fonksiyonları insan yaşamının ve refahının sürdürülebilirliği için hayati öneme sahiptir. Ekosistem hizmetlerinin kıymetlendirilmesi yaklaşımı; iktisadi yaklaşımlarda yeri olmayan ekosistem hizmetlerinin tanımlanması, iktisadi analizlere dahil edilmeyen ekolojik faydaların bedeli ve doğa üzerinde yaratılan etkinin maliyetinin hesaplanması, tabiatın piyasa sisteminde görünmeyen değerlerinin görünür kılınması; kısaca ekosistemin ve biyolojik çeşitliliğin ekonomi disiplininde tanımlanmasını amaçlamaktadır. Bu çalışma kapsamında ekosistem hizmetlerini incelemek maksadıyla uluslararası öneme sahip sulak alan statüsünü haiz Acarlar Gölü Longoz Ormanı Sulak Alanı üzerinde çalışılmıştır. Çalışma kapsamında alanda mevcut ekosistem hizmetleri tespit edilmiş ve öncelikle çevre mühendisliği meslek disiplini ile ilgisi nedeniyle düzenleyici hizmetler (suyun arıtımı, pürifikasyon vb.) grubuna yoğunlaşılmıştır. Uluslararası çalışmalarda yaygın olarak kullanılan yerine koyma (replacement cost) metoduyla alanın sağladığı arıtma hizmetinin ve alanın ekolojik sembolü sayılan ve bölge için ekonomik öneme sahip olan“Göl soğanı”nın (Leucojum aestivum) ekonomik karşılığı aranmıştır.
Özet (Çeviri)
As known, ecosystems provides multiple benefits that people use, consume and enjoy which are called as ecosystem services. These life supporting functions of nature which are vital for the sustainability of the life on earth, have not been clearly defined in economic literature. The idea behind the valuation of the ecosystem services aims to illustrate how valuable these services are. Objectives of this approach can be listed as; monetary valuation of ecological benefits not included in economical analyses; economic assessment of impacts created while benefiting from nature, and also making nature's values visible in the existing market system. In short, it is intented to define ecosystem values and biodiversity in the ecological and economic systems together. In this study, ecosystem services, environmental problems and threats have been searched in the Wetland of Lake Acarlar and Longos which is of both national and international importance. Following the field survey, existing ecosystem services on the site has been ascertained and two of them have been studied in detail. Monetary value of the wastewater treatment service provided by the wetland and Loddon lily (Leucojum aestivum) which is the ecological symbol of the site and has substantial contribution to the livelihood and well-being of the people living around the lake has been assessed.