Bilişsel gelişim antrenmanlarının çocuklarda görsel algı üzerine etkisi
Cognitive development training in children visual perception on effect
- Tez No: 687952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı; bilişsel gelişim antrenmanlarının çocuklarda görsel algı üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada deneysel araştırma modelinden öntestsontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Bu çalışma kolayda örneklem yöntemi ile belirlenen Çorum ili Fatih Sultan Mehmet İlkokulu 2.sınıfta (8 yaş) öğrenimine devam eden 29'u kız, 35'i erkek olmak üzere toplamda 64 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu; araştırma grubu (n=32) ve kontrol grubu (n=32) olarak belirlenmiştir. Bilişsel gelişim antrenmanlarının görsel algıya etkisini belirlemek için Frostig tarafından geliştirilen Frostig Görsel Algı Testi (FGAT) öntest-sontest olarak araştırma ve kontrol grubuna uygulanmıştır. Araştırma grubuna 8 hafta boyunca haftada 2 gün, günde 45 dk bilişsel gelişim antrenmanları uygulanmıştır. FGAT verileri SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiş olup, anlamlılık düzeyi p0,05). Araştırma ve kontrol grubu öntest toplam puan ortalamaları karşılaştırılmış ve anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study; cognitive development training in children visual perception on effect. In this study, experimental research model pretest-posttest with control group pattern used. This work easy sampling method whit determined Corum province Fatih Sultan Mehmet primary school student in 2nd grade (8 years old) continuing education 29 of them girls, 35 of them are male including total in 64 students carried out. Working group; research group (n=32) and control group (n=32) determined as. Cognitive development training to visual perception effect to determine for Frostig developed by Frostig Visual Perception Test (FGAT) pretestposttest aspect research and control applied to groups. Research group 8 weeks throughout and per weeks 2 day 45 minute cognitive development training done. FGAT datas SPSS 22.0 with the program analyzed, significance level p0,05). Research and control group pretest total score averages compared and no significant difference was detected (p>0,05).