Bilişsel çarpıtmaların Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) korkusu ve depresyon düzeyleri üzerine etkisi
Effect of cognitive discretions on levels of Coronavirus disease 2019 (COVID-19) fear and depression
  1. Tez No: 725761
  2. Yazar: ŞEHMUS EKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ŞARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Koronavirüs Hastalığı 2019 virüsünün ortaya çıkış nedeninin tam olarak bilinememesi, virüsün kontrol altına alınamaması ve dünyadaki tüm bireylerinin potansiyel risk altında olması salgını küresel bir travmaya dönüştürmüştür. Artan depresyon, kaygı, bilişsel çarpıtmalar, sağlık anksiyetesi, yalnızlık, sosyal izolasyon, damgalama ve finansal zorluklar ile değişen iş ve çalışma koşulları gibi birçok sonucu beraberinde getirmektedir. Bu araştırmada bilişsel çarpıtmaların koronavirüs hastalığı 2019 korkusu ve depresyon düzeyleri üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışma grubunu İstanbul ilinde ikamet eden 20-45 yaş arasında 308 kişi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Koronavirüs bilgi formu, Koronavirüs 19 Fobisi Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.0 programı aracılığıyla yapılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde kategorik değişkenler için frekans analizi, ölçek ve alt boyut toplam puanlarının dağılımı için betimleyici istatistik, ölçek ve alt boyutlar arası ilişkinin incelenmesinde Pearson Korelasyon Analizi, iki ortalama arası farkın incelenmesinde Bağımsız Örnek t-Testi, üç veya daha fazla ortalama arası farkın incelenmesinde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve regresyon analizi kullanılmıştır. Parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that the cause of the emergence of the COVID-19 virus is not known exactly, the virus cannot be brought under control and all individuals in the world are at potential risk have turned the epidemic into a global trauma. It brings many consequences such as increased depression, anxiety, cognitive distortions, health anxiety, loneliness, social isolation, stigma and financial difficulties, and changing work and working conditions. In this study, the effect of cognitive distortions on fear of coronavirus disease 2019 (covid-19) and depression levels will be examined. The study group consisted of 308 people between the ages of 20-45 residing in Istanbul. Personal information form, Coronavirus information form, Covid-19 Phobia Scale (C19P-S), Beck Depression Scale and Cognitive Distortions Scale were used as data collection tools. Analysis of data via SPSS 22.0 programhas been made. Frequency analysis for categorical variables in the evaluation of research data, descriptive statistics for the distribution of scale and sub-dimension total scores, Pearson Correlation Analysis for examining the relationship between scale and sub dimensions, Independent Sample t-Test for examining the difference between two means, and examining the difference between three or more means. One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and regression analysis were used. The suitability of the parameters to the normal distribution was evaluated with the Kolmogorov Smirnov test.