Kendinden ayarlanabilir gözlük teknolojisinde dijitalleşme üzerine bir uygulama
An application on digitalization in self- adjustable eyewear technology
  1. Tez No: 688002
  2. Yazar: AREEJ MOHAMMED BUQUNAYDAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET REŞİT KAVSAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Biotechnology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Birçok gözlük kullanıcısı, görmedeki sürekli düşüş nedeniyle lenslerini değiştirmek zorunda kalmaktadır. Bazen bazı kişilerin farklı aktiviteleri gerçekleştirmek için farklı derecelerde birden fazla gözlük kullanması rahatsız edici olabilmektedir. Bu nedenle optik alanındaki araştırmacılar bu sorunu çözmek için çözümler geliştirmektedir. Bu çalışma, lenslerinin derecesini değiştirmek için kontrol edilebilen gözlükler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu tür gözlükler, miyop ve benzeri göz sorunları olan hastalara yardımcı olmaktadır. Bu tez çalışmasında, iki lens arasına sıvı silikon enjekte edilerek aralarındaki mesafeyi kontrol etmek ve böylece lenslerin derecesini değiştirmek esas alınarak medikal gözlükler tasarlanmıştır. Mercekler arasındaki sıvı miktarı, kontrol devresine bağlı bir Android uygulaması tarafından kontrol edilmektedir. Gözlüğün etkinliğini ve çalışmaya hazır olmasını sağlamak için bir kaç test ve deney yapılmıştır. Testler lens ölçüm cihazları yardımıyla gerçekleştirilmiş, kabul edilebilir ve iyi sonuçlar elde edilmiştir. Eski çalışmalarda sıvı enjeksiyon mekanizması, lens içindeki sıvı miktarının manuel olarak ayarlanmasına dayanmaktadır. Bu çalışmada ise, enjeksiyon mekanizmasının otomatik hale gelmesi ve bir cep telefonu ile kontrol edilip otomatik olarak ayarlanabilmesi açısından farklıdır. Bu sayede, gözlük kullanan bireyler için gözlük ayarlama sürecini kolaylaştırır, hastayı takip eden doktor kişiye uygun ayarları mobil uygulama hafızasında saklayabilir ve ardından kişi tekrar değerleri girmek zorunda kalmadan ayarları uygulayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Many eyeglasses users need to change the lenses they use due to the continuous decline in their vision. Sometimes it is uncomfortable for some people to use several glasses of different degrees. For this reason, researchers in the field of optics are developing solutions to solve this problem. This work aims to develop eyeglasses that can be controlled to change the degree of its lenses. This type of glasses helps patients with myopia and similar eye problems. In this thesis work, the glasses were designed based on controlling the distance between two lenses by injecting liquid silicone and thus changing the degree of lenses. The amount of liquid between the lenses is controlled by an Android application connected to the control circuit. Several tests and experiments have been carried out to ensure the effectiveness and readiness of the glasses. The tests were carried out with the help of lens measuring Devices, acceptable and good results were obtained ensuring the effectiveness of the glasses. In previous studies, the fluid injection mechanism was based on manual adjustment of the amount of fluid in the lens. In this study, it is different in that the injection mechanism becomes automatic and can be controlled and adjusted automatically with a mobile phone. This facilitates the process of adjusting glasses for children and the elderly, the doctor following the patient can store the appropriate settings in the mobile application memory, and then the person can apply the settings without having to enter the values again.