Demans hastalarında retina nörodejenerasyonunun bilişsel fonksiyonlarla ilişkisinin PET-BT ile değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between retinal neurodegeneration and cognitive functions in dementia patients with PET-CT
- Tez No: 688006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN ELBOĞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Alzheimer Hastalığı(AH), dünya genelinde 46,8 milyondan fazla insanı etkilemekte olup; 2050 yılında bu sayının 131,5 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Küresel ölçekte artış gösteren AH'nın prevalansı nedeniyle popülasyonun genelinde uygulanabilecek düşük maliyetli ve uygulanması kolay biyobelirteçler araştırılmaktadır. Çalışmamızda düşük maliyetli, uygulanması kolay, erişilebilir bir görüntüleme yöntemi olan optik koherens tomografinin(OKT)'nin AH'da tanısal değerini araştırmayı amaçladık. Araştırmaya DSM-5 tanı ölçütlerine ve Ulusal Yaşlanma Enstitüsü-Alzheimer Birliği (NIA-AA) tarafından yayınlanan tanı kriterlerine göre AH'na bağlı hafif demans tanısı konulan hastalar ile kontrol grubu olarak bilişsel bozukluğu olmayan gönüllüleri içeren toplam 62 kişi dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grubundaki bireyler eğitim durumuna göre belirlenmiş Standartize Mini Mental Test(SMMT) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca hasta grubundaki bireylere Klinik Demans Derecelendirme Ölçeği uygulanmıştır(KDS). Tüm çalışma katılımcılarının ayrıntılı oftalmolojik muayeneleri ve optik koherens tomografi(OKT) incelemeleri yapılmıştır. OKT ile retinal sinir lifi tabakası(RSLT) kalınlıkları ölçülerek, gruplar arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Hasta grubundaki bireyler FDG-PET ile görüntülenerek AH'na tipik olarak kabul edilen bölgelerdeki(prekuneus, posterior singulat korteks, parietal korteks, temporal korteks) hipometabolizma belirlenmiştir. PET'de hipometabolizma saptanan bölgeler ile OKT'de RSLT kalınlığında incelme saptanan kadranlar arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease (AD) affects more than 46.8 million people worldwide; It is estimated that this number will reach 131.5 million in 2050. Due to the increasing prevalence of AD on a global scale, low-cost and easy-to-apply biomarkers that can be applied to the general population are being investigated. In our study, we aimed to investigate the diagnostic value of optical coherence tomography (OCT), which is a low-cost, easy-to-apply and accessible imaging method, in AD. A total of 62 individuals, including patients diagnosed with mild dementia due to AD according to DSM-5 diagnostic criteria and the diagnostic criteria published by the National Institute of Aging-Alzheimer's Association (NIA-AA), and volunteers without cognitive impairment as the control group, were included in the study. Individuals in the patient and control groups were evaluated with the Standardized Mini Mental Test (SMMT), which was determined according to their educational status. In addition, the Clinical Dementia Rating Scale (KDS) was applied to the individuals in the patient group. Detailed ophthalmological examinations and optical coherence tomography (OCT) examinations of all study participants were performed. Retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness was measured by OCT and comparisons were made between groups. Individuals in the patient group were imaged with FDG-PET and hypometabolism in regions considered typical of AD (precuneus, posterior cingulate cortex, parietal cortex, temporal cortex) was determined. The relationship between regions with hypometabolism on PET and quadrants with thinning of RNFL thickness on OCT was investigated.