Yeni evli bireylerde gönüllü sadeliğin tüketim davranışları açısından incelenmesi
Investigation of voluntary simplicity in newly married individuals in terms of consumption behaviors
  1. Tez No: 688043
  2. Yazar: SİNAN TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM NURTANIŞ VELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tüketimin ihtiyaçların karşılandığı bir araç olması yerine mutluluğa ulaşma yolunda bir amaç olarak görülmesi bireyleri aşırı tüketime sevk etmiştir. Tüketimin artması kaynak kıtlığı ve çevre kirliliği gibi sorunlara neden olmuş ve sürdürülebilirlik konusunda endişeleri beraberinde getirmiştir. Tüketime bağlı meydana gelen bu sorunlar tüketimin azaltıldığı, ihtiyaçların tekrar gözden geçirildiği, çevreyi düşünen yaklaşımların gerekliliğini gözler önüne sermektedir. Tüm bu hassasiyetlerle bireysel ve toplumsal anlamda değerli olduğu düşünülen yaklaşımlardan birisi gönüllü sadeliktir. Gönüllü sadelik tüketim toplumuna alternatif olarak değerlendirilmekte, gün geçtikçe toplumdaki değeri artmaktadır. Gönüllü sadelik bireylerin tüketim davranışları açısından incelenirken, ailenin belli dönemlerden geçtiği varsayımıyla, hem konunun özelleştirilmesinde, hem de daha açık ifade edilebilir bir pazar bölümü için araştırmanın yorumlanmasında kolaylık sağlayacaktır. Bu dönemlerden yeni evlilik dönemi belki de ailede en köklü değişimlerin meydana geldiği dönemdir. Bu dönemde bir önceki dönem olan bekârlık dönemine kıyasla hem bireyin sosyal çevresi, hem ailesi üzerindeki görev ve sorumlulukları köklü bir değişime girer. Bu çalışmada; yeni evli bireylerin gönüllü sadeliğe yönelik tüketim davranışları ve bu davranışların nedenlerini belirleyerek yeni evli bireyler, işletmeler ve karar vericilere önerilerde bulunmak amacıyla nitel araştırma tekniklerinden derinlemesine görüşme uygulanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda yeni evli bireylerde gönüllü sadeliği destekleyen ve yeni evli bireyleri gönüllü sadelikten uzaklaştıran birtakım tüketici davranışları tespit edilmiş, bu sonuçlardan hareketle önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Consumption is seen as a goal to reach happiness instead of being a means to meet the needs, which has led individuals to excessive consumption. The increase in consumption has caused problems such as resource scarcity and environmental pollution, and has brought concerns about sustainability. These problems related to consumption reveal the necessity of approaches that reduce consumption, revise the needs and consider the environment. With all these sensitivities, one of the approaches that are considered valuable in individual and social terms is voluntary simplicity. Voluntary simplicity is considered as an alternative to the consumer society, and its value in society is increasing day by day. While the voluntary simplicity is examined in terms of the consumption behavior of individuals, assuming that the family has passed through certain periods, it will facilitate both the privatization of the subject and the interpretation of the research for a more clearly expressed market segment. Among these periods, the newly marriage period is perhaps the period when the most radical changes occur in the family. In this period, compared to the previous period of celibacy, both the social environment of the individual and his duties and responsibilities on his family undergo a radical change. In this study; In-depth interviews, one of qualitative research techniques, were applied to determine the consumption behaviors of newly married individuals towards voluntary simplicity and the reasons for these behaviors and to make suggestions to newly married individuals, businesses and decision makers. As a result of the study, some consumer behaviors that support voluntary simplicity in newly married individuals and keep newly married individuals away from voluntary simplicity were determined, and recommendations were made based on these results.